Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontroverzní let do Švédska: Ryanair uznal chybu, když nepustil Čechy kvůli chybějícímu testu na palubu

Česko

  18:33
Letecký dopravce Ryanair uznal, že nevpuštění asi dvou desítek cestujících na palubu letadla nedělního letu z Prahy do Göteborgu kvůli chybějícímu potvrzení o negativním testu na koronavirus bylo chybou personálu. Postiženým cestujícím proto dopravce nabídl blíže nespecifikovanou pomoc a personál poučil o podmínkách pro jednotlivé cesty. Na dotaz to ve středu uvedla společnost Ryanair.

Boeing 737 společnosti Ryanair foto: WikipediaLidovky.cz

Aerolinky se podle společnosti řídí pravidly cílových zemí, Švédsko pro cesty z Česka uznává vedle testů i potvrzení o dokončeném očkování, které nevpuštění pasažéři měli.

Na nedělní let Ryanairu z Prahy do Göteborgu nebylo vpuštěno asi 20 cestujících. Dopravce jim při odbavení neuznal potvrzení o dokončeném očkování proti koronaviru a vyžadoval ještě potvrzení o negativním testu. Švédsko přitom uznává pro vstup do země vedle negativního testu také certifikát o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19.

„Ryanair se plně řídí omezeními států, která se pravidelně aktualizují. V tomto případě byl řadě cestujícím na letu do Göteborgu nesprávně odepřen nástup na palubu manipulační společností na pražském letišti, která nepřijala doklad o očkování jako platnou dokumentaci pro vstup do Švédska. Od té doby byli manipulační pracovníci poučeni a postiženým cestujícím byly poskytnuty veškeré informace a nabídnuta vhodná pomoc,“ uvedla firma.

Pražské letiště k případu uvedlo, že kontrolu podmínek před odletem provádí vždy handlingová společnost, kterou si najímá letecká společnost. Ta přitom postupuje podle podmínek dopravce, který si může jednotlivé podmínky i zpřísnit. Zaměstnanci letiště do odbavení a kontroly podmínek podle mluvčí letiště Kateřiny Pavlíkové nezasahují.

Letiště zároveň upozornilo na to, že podmínky pro lety se neustále mění. Apeluje proto na cestující, aby si podmínky vždy kontrolovali předem. „Pokud potřebují předložit vstupní formulář nebo potvrzení o očkování, negativním testu či prodělání nemoci, měli by si vše připravit před cestou na letiště. Zároveň doporučujeme mít všechny dokumenty rovnou v anglickém jazyce a ideálně vytištěné, případně i v elektronické verzi. Důležité je také číst pokyny letecké společnosti i cestovní kanceláře. Splnění podmínek vstupu do země se kontroluje s cestovními doklady a zavazadly již před odletem na přepážkách odbavení, proto je nyní celý proces delší. Cestující by tak měli být na letišti včas, tedy alespoň tři hodiny před odletem,” uvedla Pavlíková.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat