Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nerozhodnutí voliči „lžou“

Česko

V počátečních fázích volební kampaně uvádějí výsledky průzkumů obvykle značný podíl „nerozhodnutých“ voličů. Volební štáby v mnoha případech cílí závěrečnou fázi volební kampaně právě na tuto skupinu.

Výzkum amerických psychologů provedený během posledních prezidentských voleb v USA ale dokazuje, že mnozí „nerozhodnutí“ lidé jsou v podvědomí pevně rozhodnuti, tvrdí na základě svých výsledků tým pod vedením Briana Noseka z University of Virginia.

Psychologové využili veřejné webové stránky harvardského projektu „Project Implicit“, ve kterém si mohou lidé otestovat své tendence při rozhodování nejrůznějších otázek.

Čtyři tisíce Američanů si na nich otestovaly svůj vztah k oběma kandidátům na úřad amerického prezidenta. Patnáct procent respondentů tvrdilo, že ještě nejsou rozhodnuti, zda budou volit Obamu, či McCaina.

Odpovědi v testu těchto „nerozhodnutých“ voličů ale jasně dokumentují, že mnozí z nich jednoznačně preferovali jednoho z kandidátů. Jiné studie dokázaly, že se voliči při vlastních volbách většinou drží rozhodnutí, jež jim dávno předtím uzrálo v podvědomí.

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...