Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nerudová by šla sestavit vládu, kdyby ji o to požádali po pádu té současné

Danuše Nerudová foto: Profimedia.cz

Danuše Nerudová, která kandidovala v lednu neúspěšně na hlavu státu, srší sebevědomím. V rozhovoru pro nové vydání časopisu Respekt řekla, že by přijala pověření sestavit vládu, kdyby ji o to někdo požádal. Nerudová má příští rok vést kandidátku STAN pro volby do Evropského parlamentu spolu s Janem Farským a má ambici být eurokomisařkou.
  12:07

„Pak bych samozřejmě vládu sestavit šla. To jsou okolnosti, které mohou nastat,“ odpovídá Danuše Nerudová v Respektu na dotaz, jak by reagovala, kdyby padla vláda Petra Fialy a ji by někdo požádal o sestavení vlády.

Podle Ústavy by ji sestavením vlády mohl pověřit jen prezident Petr Pavel.

Nerudová, která byla v minulém volebním období v čele důchodové komise, v prvním kole prezidentských voleb získala 777 080 hlasů, což znamenalo podporu 13,92 procenta, a do druhého kola nepostoupila. V něm podpořila Pavla, který porazil předsedu ANO, expremiéra Andreje Babiše.

V poslední srpnový den Nerudovou celostátní výbor STAN schválil spolu s Farským jako lídry kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu pro volby do Evropského parlamentu.

„Veřejně pořád říkám, že některé vládní kroky nejsou dobré nebo dostatečné. Vystupuji dlouhodobě jako ekonomka, která má k tématu co říct, dlouho se zabývám otázkou veřejných financí a důchodové reformy. Jen teď kandiduji jako nezávislá osobnost na kandidátce hnutí STAN,“ řekla v rozhovoru pro Respekt Nerudová.

Voliči pětikoalice čekali zásadnější změny

Volič stran současně pětikoalice podle ní může být frustrovanější, protože nemá pocit, že se vláda dostatečně věnuje domácím problémům.

„Voliči pětikoalice očekávali, že navržené změny budou větší a zásadnější. Třeba já bych si u konsolidačního balíčku představovala, že když se ohlásí škrt ve výši 54 miliard na dotacích, tak ministr financí minimálně předloží konkrétní seznam, co přesně se bude kde škrtat. A takových věcí, ze kterých se pak skládá celkový obraz nedůvěry, je víc,“ prohlásila ekonomka Nerudová, která byla u toho, když pětikoalice v květnu představovala, jak bude vypadat vládní úsporný balíček.

„Byla jsem ujištěna, že nebude kandidovat pan Polčák,“ reagovala v srpnu po jednání celostátního výboru STAN na dotaz, zda výsledek kandidátky neovlivní korupční kauza Dozimetr, do níž byli zapleteni i politici hnutí STAN udržující úzké vazby s lobbistou Michalem Redlem, klíčovou osobou korupční kauzy.

„Kauza Dozimetr už je za námi,“ věří šéf hnutí Vít Rakušan, že STAN nepoškodí kauza, kvůli níž rezignoval i ministr školství Petr Gazdík.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...