Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nerušte nám kult obětí

Česko

Proč vadí maršál Radecký, ale nevadí vrah Grasel

Zabrousíte-li na česko-moravskorakouské pomezí, ocitnete se v Graselově kraji. Někdejší loupežný vrah, inspirátor slova grázl, je téměř předmětem kultu – Graselova sluj u Slavonic, Graselova stezka zabíhající do Rakouska, Graselův salát nabízený v Jindřichově Hradci. Nikomu nevadí zločinec – dnes bychom řekli terorista – veřejně popravený ve Vídni, zato leckomu vadí jeho vrstevník Radecký.

Už myšlenka, že v Praze by šlo po devadesáti letech obnovit pomník jednoho z největších českých vojevůdců, zakládá spor. Proč? Byl Radecký genocidník? Dopustil se válečných zločinů? Ne, jeho bariéra na cestě k „bezproblémovému hrdinovi“ je jinde – byl loajální habsburské monarchii. Radecký symbolizuje nadnárodní integraci, i jeho pomník ho ukazuje na ramenou osmi vojáků, osmi národů monarchie. Jenže aktuální otázka zní jinak: Byl Radecký správný Čech? Byl vůbec Čech?

Že byl Radeckého pomník odstraněn v roce 1918, lze pochopit. Narušoval klišé stavící nás jen do role obětí habsburské poroby. Ale že je ten odpor živý i dnes, když jsme ukotveni na Západě, v NATO a EU, naznačuje něco víc. I Grasel je v tomto vidění jakousi obětí habsburské justice. Zato vítěz nad Napoleonem Radecký do toho modelu nezapadá, svým způsobem podobně jako bratři Mašínové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!