Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NERV bude řešit zdravotnictví

Česko

Připravovaná reforma zdravotnictví by měla odborně řešit i jeho financování.

Ministr Leoš Heger proto požádal o spolupráci i Národní ekonomickou radu vlády.

PRAHA Vládní rada vytvořila pro reformu zdravotnictví novou pracovní skupinu, která by se měla ekonomickými aspekty reformy zabývat. „Budeme řešit financování a konstrukci zdravotního pojištění, kde mohou ekonomové přinést pro reformu přidanou hodnotu,“ popsal úkoly skupiny její koordinátor Miroslav Zámečník. Kromě něj zasedne ve speciálním týmu NERV také Lubomír Lízal, Michal Mejstřík, Jiří Nekovář a Jiří Rusnok.

Skupina se však podle Zámečníka sejde nejdříve v polovině února. Její členové totiž zatím dokončují jiné úkoly. „Teď finalizujeme kapitolu o konkurenceschopnosti a to budeme dělat tak do poloviny února,“ řekl LN Zámečník.

Ministr začal hledat zdroje na vyšší platy lékařů Skupina se chce zabývat především nastavením tarifů zdravotního pojištění či pojištěním osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a dopadem případných změn na trh práce.

„Je potřeba vést diskusi k některým modelům ze zahraničí a spočítat náklady a výhodnost takových systémů,“ říká Zámečník.

Se speciálním týmem, stejně jako s vládou, chtějí o reformě zdravotnictví diskutovat i odboráři.

„My potřebujeme vyřešit akutní požadavek na úpravu platů lékařů, pak jsme ochotni diskutovat o reformě. Je potřeba v tom zdravotnictví změnit téměř vše a my budeme na jednání fundovaně připraveni,“ řekl LN Šéf lékařského odborového klubu Martin Engel.

Hromadné výpovědi lékařů, kteří jsou nespokojení se svými platy, řešil včera poprvé ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se zástupci lékařů a nemocnic. Odejít z českých nemocnic chtějí téměř čtyři tisíce lékařů. Prezident lékařské komory Miloš Kubek zopakoval, že bez dohody s lékaři nelze po začátku března zajistit ani akutní péči.

„Shodli jsme se, že je čas začít jednat,“ řekl po jednání Heger a přislíbil, že schůzky budou pokračovat. Účastnit by se jich měli i zástupci pojišťoven.

Ministr uvedl, že nemocnice i zdravotní pojišťovny budou hledat úspory v provozu i nákupech a úspory dají do platů. Lékařům také nabídl, že pokud si to přejí, je ochoten rezignovat. Dodal ale, že to nevidí jako řešení. Ke splnění požadavků lékařů je podle něj potřeba začít s plánovanou reformou.

Některé body reformy představil Heger už na začátku ledna. První změny by měla přinést novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která například zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnic na sto korun za den nebo snižuje ceny některých léků.

Dalším pilířem reformy je zavedení úhradových standardů. Ty mají pacientům zajistit jasný přehled o tom, co je hrazeno z pojištění a za co si musí připlatit.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!