Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nervózní Paroubek vztekle kopl do vajec

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ani na předvolebním mítinku v Písku se Jiří Paroubek nevyhnul vejcím. Při jeho projevu na Velkém náměstí přišel k pódiu mladý muž v černých brýlích a se slovy „Abychom to nemuseli házet“ mu podával karton se šesti vejci.

Předseda strany si vejce vzít nechtěl, muž je tedy položil na pódium. Poté Paroubek krabičku s vejci vztekle odkopl mezi přihlížející a několik jich znečistil. O celém incidentu informuje Deník. Paroubek vzápětí své vzteklosti litoval a omluvil se.

Je to za necelý týden už potřetí, kdy měl předseda ČSSD na svém mítinku problém s vajíčky.

Porušila ODS náhubkový zákon?

Sociální demokraté podezřívají ODS z porušení takzvaného náhubkového zákona a právníci Lidového domu zvažují další postup. ČSSD situaci zkoumá kvůli tomu, že občanští demokraté zveřejnili informace z dosud neuzavřeného případu, v jehož rámci policisté prověřují okolnosti "vajíčkového útoku" na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Podle ODS se jedná o "paranoidní uvažování představitelů Lidového domu".

Podle šéfa PR a marketingu Lidového domu Petra Dimuna je důvodem ke zkoumání případu právníky i to, že za kampaň ODS je odpovědný exministr vnitra Ivan Langer. Právě tento fakt může být podle Dimuna vysvětlením toho, jak se ODS dostala k informacím z policejního vyšetřování.

Občanští demokraté dnes oznámili, že identitu pachatele jim sdělila plzeňská pracovnice ODS, která incident na plzeňském náměstí viděla a výtržníka i jeho otce zná osobně.

"ODS záměrně nesdělila, jak k informaci přišla. Čekali jsme na reakci sociálních demokratů. Ta skutečně přišla v podobě obvinění ze spiknutí a podezření ze zneužívání informací z policejních složek," poznamenal mluvčí ODS Milan Bouška.

ODS ve středu uvedla, že na Paroubka v Plzni zaútočil David Brabec, syn Miroslava Brabce, člena okresního výkonného výboru ČSSD Plzeň, krajského zastupitelstva Plzeňského kraje a zastupitelstva města Plzně. Občanští demokraté nesdělili, jak tuto informaci získali.

Novela trestního řádu mimo jiné zakazuje policistům, státním zástupcům a soudcům poskytovat informace, které mohou vést ke zjištění totožnosti podezřelého či obviněného člověka. Trestní zákon pak postihuje lidi, kteří zpřístupní nebo sdělí údaje, které byly o někom shromážděny v průběhu trestního řízení. Policie však mladíka z trestného činu nepodezírá, čin se řeší jako přestupek.

Na základě takzvaného náhubkového zákona nesmějí média od dubna uvádět žádné informace, jež by mohly vést k odhalení totožnosti mladistvých, kteří se stali obětí trestného činu. U dospělých pak platí stejné nařízení, pokud jsou postiženi některými zločiny. Novináři také nesmějí zveřejnit informace z policejních odposlechů nebo jejich záznamy, pokud už je neprojednával soud. Zákonná úprava, která měla původně ochránit především týrané a zneužívané děti, se zejména kvůli části o odposleších stala předmětem kritiky ze strany médií, některých senátorů a hnutí. Odpůrci zákona tvrdí, že porušuje ústavní právo na svobodu projevu.

Šéf sociálních demokratů se stal na nedávném plzeňském mítinku terčem útoku dvou mužů, kteří po něm začali házet vejce. Zasáhla proti nim policie a odvedla je na obvodní oddělení, jejich čin bude dále řešen pouze jako přestupek proti veřejnému pořádku. Dva mladíci ve věku 20 a 21 let tak zopakovali situaci z předchozího mítinku v Kolíně, kde se Paroubek stal terčem dvojice vrhačů vajec a také rajčat.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...