Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neschopný, ale snaživý

Česko

Kamaráda Michala jsem takhle zdrceného ještě neviděl. Patřil přesně mezi ty zažrané studenty, kteří měli na seznamu přečtené literatury minimálně tři sta položek, na zkoušky chodili zásadně v předtermínech a nechyběli ani na jedné přednášce. Jediný zápočet ale jeho sebevědomím zcela otřásl a podlomil jeho víru v instituci, jíž byl tolik oddán. Jeden slovutný profesor českého jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy měl totiž ke každému studentovi přiřazenou jakousi kartičku, do níž při zkoušce tajemně nahlížel. Poté, co si jednou profesor odskočil, se do ní podíval i Michal. Se slzami a běsem v očích nejprve vůbec nechtěl prozradit, co tak hrozného tam uviděl, ale postupně to z něj spolu s kupou nadávek vyhřezlo. Na kartičce stručně a krasopisně stálo „hloupý, neschopný...

ale snaživý“. Od toho okamžiku před třemi lety až do letošních státnic jako by ta urážka na něm stále trochu ležela, postupně přestal mluvit i o akademické kariéře na katedře literatury, kterou si maloval.

Těžko říct, do jaké míry k tomu přispěla tato neblahá zkušenost, možná si to i moc bral, faktem ale je, že dotyčný profesor a jeho promluvy ve stylu „to je Univerzita Karlova, vážení, proč jste sem lezli?“ vydeptali nejednu citlivější náturu. A faktem také je, že zdaleka nebyl nejhorší. Jeden jeho mnohem méně slovutný kolega si s nějakou korektností hlavu nelámal už vůbec – narážky na inteligenci, tělesné defekty či jiné indispozice sekal na potkání, ačkoli jím nastaveným měřítkům by sám vyhověl jen stěží. Jako bychom se mu smáli kvůli tomu, že brrrutálně ráčkoval. Poté, co jeden student neuspěl u zkoušky, třeba hlásil, že by bral jako osobní neúspěch, kdyby školu dodělal takový blb. Ale nejradši měl dívky. „Když jsem vás viděl poprvé, myslel jsem si, že jste blbější,“ „chválil“ třeba krásnou spolužačku Lucii. Chodby byly testosteronem prosáklé a perličky některých pedagogů typu „vás se ptát, kolegyně, ani nebudu, vy jste žena“ patřily tak nějak k bontonu.

Podle předběžných výsledků dvouletého výzkumu, jejž provádí tým z Fakulty humanitních studií UK, to ale vypadá, že se partička našich bodrých učitelů na bohemistice nikterak nevymyká. V době, kdy se formuje osobnost i charakter, si víc než polovina dotázaných aspoň jednou vyslechla nevhodné či zesměšňující poznámky a třetina sexuálně laděné příběhy nebo vtipy o sexu včetně utahování si z homosexuálů. Celá tři procenta studentů se ze strany pedagogů setkávají se zcela otevřeným obtěžováním, či dokonce přímou nabídkou sexu. Co ale mají dělat?

V Česku bylo toto téma „něco za něco“ až donedávna tabu. Vždyť podle autorů výzkumu studenti ani přesně netuší, co obtěžování je, oplzlé vtipy či narážky na vzhled do něj většinou ani nepočítají. Zatímco v západním světě mají univerzity vypracován pro oběti nerovného postavení přesný manuál, na školách působí kompetentní osoby či centra, kam se mohou obrátit, u nás není vztah vyučující–studující ani přesně zákonně vymezen. A kde není žalobce, není ani soudce. Psychologa Slavomila Hubálka, jenž byl přizván k jednomu z případů, kdy si pedagog zval studentky večer domů na přezkušování a zkoušku jim dával až ráno podle toho, jak mu vyhověly, nejvíc šokoval samotný přístup školy, když všechno prasklo. Ač jde podle něj o jasné vydírání „slabšího“, jehož další kariéra závisí na blahovůli „silnějšího“, právníci prý dospěli k závěru, že se škola dotyčného nemůže zbavit, jelikož byl sex dohodou mezi dvěma dospělými.

A abych si nechal nadávat, že mám na jednu zkoušku přečtených jen sto třicet knížek a přitom nevím, na které straně je motiv břečťanu, tak to sorry. Ano, utekl jsem. To když mi docent s přezdívkou slizoun po jednom testu ve čtvrťáku, který mi utekl o půl bodu, s radostí navrhl, že si mám dát znovu přihlášku a pak chodit na konzultace.

Pokud bude v české společnosti stále papír ceněn nade vše, možná by bylo rozumnější diplomy rovnou prodávat jako na právech v Plzni. Do té doby budou studentky raději zvrhlému pedagogovi péct bábovku a poklízet barák.

***

Co udělá se studentovým egem arogantní učitel, který zneužívá svého postavení k posměškům a ponižování

O autorovi| milan Vidlák, autor je redaktorem Pátku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!