Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN

Diskuse k článku

Z extrému do extrému. Nesečený trávník mění města v houští, může to přinést nečekané problémy

Města, která se rozhodla zastavit sečení trávníků, mohou mít vážné problémy s expanzivními druhy rostlin, jako jsou ječmen myší, pcháče a další odolné plevele. Upozorňuje na to zahradník, perenář, vysokoškolský pedagog a publicista Ondřej Fous.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. M. 5.8.2019 17:04

Já na přerostlé a zaplevelené plochy používám běžnou sekačku a jde to, dá to jen trochu víc práce.

J. Zika 2.8.2019 19:41

O odbornosti těchto žvanilů, kteří se pasují do role poučovatelů, svědčí blábol hned v úvodu = ječmen myší jako invazivní druh. Jde o trávu, která je v Evropě domácí, jenom holt snese městské sucho a vedro lépe, než směsi vysévané na okrasné nebo rekreační trávníky, tak se jí prostě daří a roste v každé spáře. Když vidím, jak vypadá současná péče o zeleň v Praze ( jednotlivé MČ se liší, já žehrám na otřesnou správu Prahy 5) levá ruka neví co dělá pravá, soukromé firmy placené úředníky, kteří nevytáhnou paty z kanceláře, aby se podávali, za co platí, nevzdělané hordy produkující řev a prach fukary a sekačkami ( že tady zrovna se nelobuje za aku techniku ?!) nevedené nikým, kdo by jim určoval, co mají dělat, jediná údržba" zeleně ořezat na jaře keře u země na pahýly atd. Vltava plná vody, je takový problém mít jedno auto, které by načerpalo vodu a zalilo, co je potřeba? Za týden by muselo objet všechny potřebné plochy, kdyby pracovalo 8 hod. denně. Nádherné jinany přímo na refíži Anděl o

K. Stržanovský 31.7.2019 14:49

Ať se vymyslí, co se vymyslí, vždycky se objeví někdo, kdo začne strašit hrůzami, které se kvůli tomu mohou objevit. Nejhorší jsou takoví na pracovních poradách. Že roste na trávníku šťovík? No a co?

A. Novák 30.7.2019 21:21

Aspoň ve městě poznají něco jiného než zelenou nudu.

K. Stržanovský 31.7.2019 14:51

Já docela zírám, co tam najednou všechno roste a kvete. Třeba takový bodlák obsypaný motýly jsem neviděl roky. A ve městech ti není zelená nuda, ale okrová.

P. Balcar 30.7.2019 9:57

Sekání až na hlínu očividně např. ječmen myší neznamenalo překážku ke každoročnímu vzejití.

Jinak, jako první diskutující se přikláním k jihlavskému modelu. Nejde jenom ne/nasmlovouvat firmu na počet sekání bez ohledu na počasí nebo zátěž trávníků, ale přemýšlet o tom, co kdy sekat nebo dosít nebo pokropit.

P. Balcar 30.7.2019 9:58

pro např.

P. Harabaska 29.7.2019 14:01

Invazivní druhy? Kolik se toho nakecalo o likvidaci bolševníku v okolí Mariánských lázní a Kynžvartu. Letos jsem tam v té krajině pojížděl. Zatímco před časem po nějaké kampani leckde bolševník úspěšně zlikvidovali, dnes ho lze vidět doslova všude. Na okraji Mariánek stejně jako na loukách a okrajích lesů v širokém okolí.

J. Lepka 29.7.2019 17:49

Vcelku mě to nepřekvapuje, před cca 12 lety jsem tamtudy často jezdil a už tehdy bylo vidět, že to místní samosprávy netíží. A teď je ještě k tomu ten Roundup tak fuj, že se k tomu dá přilepit i nálepka antiami jednání.

P. Harabaska 29.7.2019 13:58

Vědec Fous promluvil. Ono i zde platí to pravidlo zlaté střední cesty. Sekat, ale přiměřeně. U nás městští sekači vyzbrojení motorizovanými sekačkami vyjíždějí na zcela vyprahlé a vydřené trávníky a sečou o sto šest. A protože trávy na těch trávnících se vyskytuje jen málo, je vydupaná a případně zcela vyschlá, rotační nože vyvrhují do povětří vedle vysušených psích ho*en jen písek z bývalého trávníku a v širokém pásu zvedají prach. Hlavně ale radnice může vykázat, kolik vyhodili peněz za údržbu veřejné zeleně.

L. Písařík 2.8.2019 11:32

A pejsci neradi se*ou do vysoké trávy. V nízké mohou pejskaři lépe sbírat exkrementy, když letos houby nejsou.

P. Harabaska 2.8.2019 17:41

Psí exkrementy sbírají jenom staré báby a dědkové. Ti mladší na to se*ou. Ještě dobře, že jenom obrazně, jinak by tam těch exkrementů bylo daleko více.

J. Lepka 29.7.2019 11:16

Jak se nám podobný přístup hezky stupňuje. Nejdřív to bylo : cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, pak to bylo: kam šlápne noha komunisty, ani po sto letech tráva neroste, teď : za realizaci jakéhokoliv názoru humanisticky orientovaných ekologistů, zelených a podobných MAŠÍBLů si připravte miliardy a rozlučte se se starým životem. Otázkou ovšem je, zda to vůbec bude stačit, za šumavskou líheň kůrovce, biopaliva, FVE je nejmenší trest propadnutí majetku a máčení v koši ( řeka i most mohou být libovolné, nejsem pragocentrista).

V. Novák 29.7.2019 10:24

Zajímavé - v Modřanech ty květnaté louky vznikly...

J. Lepka 29.7.2019 11:08

Pochopitelně, pokud považujete i i květy invazijních rostlin, potažmo bodláků, pcháčů a jiných svinstev za "květnatou louku"!

L. Písařík 2.8.2019 11:33

Lepko, ty mouko lepková, v trávě taky rostou bodláky,

I. Vermis 29.7.2019 10:16

Poutavá reklama "přifařena" k diskuzi! Jen ten titulek měl správně znít "Nechte svou nemovitost pracovat za NÁS"!

J. Novák 29.7.2019 8:18

Zelený extrémismus je stejně nebezpečný, jako ten sovětský a bruselský. A o těch invazivních druzích už toho víme také dost.

S. Sandokan 29.7.2019 6:53

Pod falešnou a stupidní záminkou, prý neodpařování vody a tím ochránění spodních vod, si města snižují náklady na údržbu zelených ploch. Já bych to ještě vylepšil o nezametání špíny a lupení (drží se tam vlhkost), opravy místních vozovek ( v dírách se drží voda) , ucpal bych kanály ( zábrana odtoku dešťové vody ) a samozřejmě vypnout veřejné osvětlení ( přehrady vypouštějí zbytečně vodu na turbíny). Zatím dost, ale věřím, že se najde mnoho dalších oblastí, pro aktivní šetření vodou. Například dotace na Dešťovku, na čerpadla ( samozřejmě elektrická) , atd.

I. Vermis 29.7.2019 10:14

No jo, ale když nejsou "výkony", nejsou ani tržby! Často, ach přečasto jsem viděl, jak se něco dělá jen proto, aby byly "výkony"!

K. Nakobyl 29.7.2019 6:41

Ideální je názor z Jihlavy a já bych se za takový způsob přimlouval,byť je mi to houby platné. Rozhodují přeci hlavy pomazané, ve Sněmovně i namazané.


TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...