Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neshodnou-li se strany, vybere komisaře vláda. Jméno padne za týden

Česko

  14:07
PRAHA - Pokud se politické strany v tomto týdnu nedohodnou na společném kandidátovi do Evropské komise, pokusí se z pětice navržených kandidátů vybrat českého eurokomisaře sama vláda. Premiér Jan Fischer zároveň odmítl spekulace, že by na tento post favorizoval exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého.

Jan Fischer řekl že pokud se strany na kandidátovi nedohodnou, vybere ho příští týden sama vláda foto: ČTK

Jestli se na jednom z pěti nominovaných neshodnou ani ministři, bude moci být seznam rozšířen. Podle Fischera je pravděpodobné, že jméno eurokomisaře bude známé za týden.

Fischer odmítl spekulace médií, že by do komise "tlačil" bývalého ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Nebyl ve svých výrocích ale zdaleka tak razantní jako před několika dny, kdy vyvracel podobně vytažené jméno náměstka ministra pro evropské záležitosti Marka Mory. "Já to nechám samozřejmě bez komentáře," poznamenal Fischer s tím, že nominace není ani v případě nedohody stran věcí premiéra samotného, ale rozhodnutím celé vlády, která prý rozhodne "s plným vědomím všech souvislostí".

Tento týden chce předseda vlády věnovat jednání s politickými stranami, které mu už navrhly své kandidáty a zároveň začaly odmítat kandidáty svých politických konkurentů. Formát diskuse s lídry stran zatím Fischer hledá, připomněl ale, že se v týdnu koná jednání Poslanecké sněmovny.

ODS do Evropské komise nabídla někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vodru, sociální demokraté prosazují pokračování mise současného eurokomisaře Vladimíra Špidly. Zelení přišli se jménem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara, lidovci nabízejí exministra Pavla Svobodu a komunisté europoslance a někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka.

Autoři: ,

Prodej bytu 4+1 81m2
Prodej bytu 4+1 81m2

Na Radouči, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav II
4 890 000 Kč

Mohlo by vás zajímat