Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nešlo o první případ šikany, tvrdí bývalá vychovatelka z Třebešína

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Marcela Fujáková pracovala dříve jako vychovatelka v domově mládeže, který spadá pod Střední průmyslovou školu Na Třebešíně. Právě na této škole působila učitelka, která po půl roce psychické i fyzické šikany zemřela v nemocnici. Bývalá vychovatelka nyní tvrdí, že nešlo o první případ šikany vyučující na této škole.

“Mé předchůdkyni (žáci) klidně řekli: Ty stará ku..., jdi do pí... Ona to trpěla, ale já si to nechtěla nechat líbit,“ popsala své zkušenosti z let 2001 - 2003 vychovatelka Marcela Fujáková deníkuMF Dnes. Vulgarismy byly podle ní na denním pořádku. Studenti už tehdy prý přivazovali vyučující prostěradly k postelím, aby nebyli schopni včas přijít na výuku.

Poté, co si stěžovala u ředitele školy, se situace nezlepšila, ba naopak. „„Pozvali se mě na vedení, kde seděli i všichni zástupci včetně současného ředitele Františka Bártla. Ředitel spustil na mou adresu monolog plný ponižování,“ dodává Fujáková, která byla následně na podzim roku 2003 propuštěna. K výpovědi údajně nedostala odůvodnění a soud její propuštění shledal za protiprávní, proto se vyučující nakrátko v roce 2005 vrátila. Pak byla vyloučena za nadbytečnost.

Případ ušikanované učitelky

Při jedné z vyučovacích hodin se kantorce ze Střední průmyslové školy v Malešicích udělalo špatně. Sanitka ji následně převezla do jedné z pražských nemocnic, kde žena po několika dnech zemřela.

Přibližně ve stejné době malešická průmyslovka ze studia podmínečně vyloučila tři studenty. Podle informací serveru íDnes.cz žáci učitelku šikanovali. Více než půl roku se jí měli posmívat, urážet ji, tahat ji za vlasy či jí bránit v odchodu ze třídy.

Někteří žáci se jí ale zastali a vedení školy o šikaně informovali. Ředitelství však jejich stížnost nebralo příliš vážně. „Vedení školy fatálně selhalo,“ řekl webu iDNES.cz šéf magistrátního výboru pro školství Patrik Nacher, který společně s Českou školní inspekcí incident prověřuje.

Vedení školy se proti tvrzení, že na následky šikany ze strany jejich žáků zemřela učitelka, ohradilo. Zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková v neděli uvedla, že příčinná souvislost mezi šikanou a úmrtím jejich kolegyně nebyla, na vině byly její zdravotní problémy. Případ šikany na škole policie ale řeší. Mluvčí pražské policie Jan Daněk potvrdil, že kriminalisté se jím zabývají na základě podnětu z médií.

Zeman: Organizátor šikany Na Třebešíně patří do výchovného ústavu

Podmíněné vyloučení pro hlavního organizátora šikany není podle Zemana dostatečným trestem. Podle něj patří do výchovného ústavu. Vina je podle něj v tomto případě také na straně ředitele a vedení školy, řekl prezident.

"A pochopitelně, když se podíváte na videozáznamy, no tak ten kluk, co je hlavní organizátor, patří do pasťáku," uvedl Zeman. "Vyloučení, natož podmíněné vyloučení je příliš slabým trestem, protože ho může přijmout jiná škola a lidé tohoto typu by se měli skutečně umisťovat do k tomu určených zařízení," dodal.

V rámci prevence by podle Zemana prospělo, pokud by by bylo možné používat umírněné fyzické tresty. "Taková dobře mířená facka leccos vyřeší," řekl. Má s tím osobní zkušenost. "Moje maminka byla učitelka na základní škole. Měla pro změnu vařečku. A tou vařečkou, kterou si nosila z domova, plácala děti po zadku včetně mě. Protože mě také asi dva roky učila," řekl.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Louskáček a Myšák Plyšák - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Louskáček a Myšák Plyšák - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Louskáček a Myšák Plyšák - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...