Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nesmrtelnost v děravém míčku

Česko

Czech Open v Praze - Startuje 17. ročník největšího florbalového mezinárodního turnaje na světě

Nadšení, trpělivost, dobrý marketingový plán. Když tímhle disponujete, můžete budovat největší turnaj na světě. Jako český florbal.

PRAHA Psal se rok 1992 a český florbal byl ještě v plenkách, když si pár nadšenců z Prahy vyrazilo do Maďarska. Hru s děravým míčkem tam propagovaly švédské kluby.

„Řekli jsme si, že jsme schopni zorganizovat daleko lepší turnaj,“ vzpomíná Martin Vaculík. „Chtěli jsme u nás florbal zviditelnit. Zahájit jeho rozvoj, měřit se s jinými.“

Už léto nato vznikla akce pod názvem Czech Open.

Založil ho právě Martin Vaculík s bratrem Tomášem. Napoprvé se ho tehdy zúčastnilo 40 týmů, převážně však z tuzemska.

Dnes?

Dnes Czech Open zná celý florbalový svět. A přesně od dneška do neděle ho Praha startuje už posedmnácté... S organizačním týmem 150 lidí, s prize money 100 tisíc korun pro vítěze, s rozpočtem dosahujícím až pěti milionů.

A v pěti kategoriích s 244 týmy z celkem 16 zemí, díky čemuž se opět chlubí rekordní účastí. Pokud jste špičkový florbal zatoužili spatřit na vlastní oči, máte možnost.

Díky Švédům zase o krok výš Znovu nechybí slavný čtyřnásobný vítěz Pixbo Wallenstam. Elitní týmy ze Švédska, kde se hraje nejlepší liga, doplní i Dalen nebo Caperio Täby. „Vždyť Švédové se letos nezúčastní ani Evropského poháru, hrají si tam u sebe takovou svou NHL,“ připomíná Vaculík. „A my najednou získali tři kluby, což nás dostalo zase o krok výš.“ Praha si to zaslouží...

Turnaj si za léta prošel pečlivým vývojem. „Hlavně v 90. letech měl na český florbal velmi významný vliv,“ přiznává Filip Šuman, prezident České florbalové unie.

„Najednou v Česku vzbudil zájem sponzorů. Přispěl k propagaci, medializaci i možnosti dotahovat se světu,“ vyjmenovává. „Pomohl taky zjednodušit spolupráci s Mezinárodní federací,“ dodává Vaculík. „A přispěl k začlenění do ČSTV.“ Považte přece: Ještě na přelomu století si Skandinávci jezdili do Česka jen zastřílet. „Dostávali jsme strašné rychty,“ pamatuje Milan Fridrich, současný útočník Tatranu Střešovice.

Právě třeba Tatran je však dnes schopen občas držet krok. Loni si zahrál dokonce finále, i když konkurence byla výjimečně nižší.

„Ale jinak stoupá,“ říká Vaculík. Stejně jako rozpočet turnaje, který se podle jeho ředitele navyšuje každým rokem o 20 procent. Czech Open už je světová značka, ani ta se ale nevyhne placení.

„Abyste sem dostali ty nejlepší, musíte jim něco nabídnout. Hradíme jim pobyt, stravné nebo pitný režim. Některým i přispíváme pět tisíc eur na dopravu.“ Ovšem Češi si tu záruku prestiže umí dobře spočítat. Czech Open se už pár let pyšní pověstí největšího mezinárodního florbalového turnaje na světě.

Sotva se na konci týdne dohraje jeho další díl, začnou pomalu přípravy na ten příští.

Je přece jedno, s jakým vítězem. Je i jedno, s kým v poli poražených.

Nadšená Praha buduje nesmrtelný turnaj. A o to jí jde především.

***

Několik důvodů proč sledovat Czech Open

Přijela švédská špička Dalen, Caperio Täby a hlavně Pixbo - taháky nejlepší klubové soutěže světa. Ale jak v měření s nimi uspějí české týmy?

Bude hrát světová star Ne nadarmo patří Henrik Quist z Pixba k nejlepším hráčům na světě. Buďte si jisti, že má připraveny další velké kousky.

Vznikne skvělá atmosféra V 11 halách po Praze vyvrcholí maraton florbalu, obohacený doprovodnými programy, v holešovické Tesla Areně.

Bude padat hodně gólů Spatříte hru v novém trendu, kde nabitý program slibuje otevřenější zápasy s mnohem větším množstvím šancí.

Rozdělení do skupin

Elitní kategorie mužů Skupina A: Liberec, IBK Dalen (Švéd.), Tatran Střešovice, UHC Grünenmatt (Švýc.).

Skupina B: FBC Ostrava, IBK Handen (Švéd.), Wiler-Ersigen (Švýc.), SSK Future.

Skupina C: 1. SC Vítkovice, Bulldogs Brno, Pixbo Wallenstam (Švéd.), Trenčín.

Skupina D: Caperio Täby (Švéd.), Mladá Boleslav, Rychenberg Winterthur (Švýc.), Chodov.

Elitní kategorie žen Skupina A: FBC Ostrava, Umea IBF (Švéd.), JM Chodov, Zug United (Švýc.).

Skupina B: 1. SC Vítkovice, IKSU (Švéd.), FBC Liberec, Rychenberg (Švýc.).

Skupina C: FbŠ Bohemians, Nauka (Rus.), Pixbo Wallenstam IBK (Švéd.), SR.

Skupina D: Elite Praha, Herbadent Tigers SJM, Pixbo IBF (Švéd.), SB-Pro (Fin.).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!