Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Nesmrtelný“ Kocáb chce zůstat na vládě

Česko

PRAHA Když se v dubnu Michael Kocáb vracel potřetí na Úřad vlády jako zmocněnec pro lidská práva, tvrdil, že jeho angažmá stojí a padá s premiérem Janem Fischerem. „Žádné hry se nehrají. Taky tady neplánuji setrvat déle než do konce Fischerovy vlády,“ řekl tehdy LN. O tři měsíce později je vše jinak. Kocáb by zůstal rád i za Petra Nečase.

„Jde mi o udržení agendy lidských práv. Představa, že najednou odejdu, nebude žádný zmocněnec a dojde k pochybnostem, co s tím dál, to bych nechtěl zapříčinit,“ vysvětlil LN Kocáb. „Musím to ale s novým panem premiérem probrat. Nevím, jaké má plány,“ zdůraznil.

Podle informací LN nicméně zatím k žádné schůzce Kocába s Nečasem nedošlo. Nastupující premiér měl totiž jiné starosti. „Tuto otázku budeme řešit až po mém jednání s panem Kocábem. První s ním potřebuji osobně mluvit. Tato věc není nyní urgentní,“ napsal Nečas LN.

Kocábova vládní kariéra začala v lednu 2009, kdy se stal ministrem pro lidská práva. O tři měsíce později přežil jako jediný pád kabinetu Mirka Topolánka, když plynule přešel do týmu úřednického premiéra Jana Fischera. Ani tohle angažmá se však neobešlo bez komplikací. Strana zelených, která ho do vlády vyslala, se s Fischerem rozhádala a Kocáb musel podat demisi. Jen co však z ministerstva pro lidská práva odešel, Fischer ho jmenoval zmocněncem pro totéž.

Autor: