Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nesnáším slevy a levné firmy

Česko

Všechno v tomto sloupku je pravda. A všechno vychází z mých zkušeností při rekonstrukci rodinného domku.

Ano, opravdu nesnáším slevy, akce a levné řemeslníky. V podstatě nikdy se mi nevyplatili.

Koupil jsem si skoro zadarmo v akci čínskou elektrickou „pilu přímočarou“. A ona řeže šikmo. Koupil jsem si čínský akušroubovák. A přiložené bity (takové ty kousky ocele, co zapadají do hlavičky šroubku či vrutu) jsem zničil po jednom šroubování. Každý při jednom vrutu. Až později mi někdo poradil, že v akci, ve slevě můžu koupit tělo pily, šroubováku, vrtačky, ale bity, pilové lístky, vrtáky je třeba kupovat drahé, kvalitní. Koupil jsem si zázračně levné štětce. Vypadávají z nich při lakování štětiny. Koupil jsem si pily typu ocaska za super výhodné ceny. S žádnou z nich se v podstatě nedalo řezat. Zakousávaly se do dřeva a tupily se. Spolehlivě mi posloužila pouze pila, která prokazatelně není levná a je určená (podle označení na obalu) pro profesionály. A tak by šlo pokračovat do nekonečna...

S řemeslníky je to podobné. Levný řemeslník si zásadně neví rady s odpadem, který vznikne při jeho práci. V lepším případě ho vyrovná v pytlích na chodbě či zahradě. V horším případě ho vůbec nezajímá a považuje ho za váš problém. Profesionál po sobě uklidí a odpad odstraní.

Levný řemeslník neustále dává najevo, že je váš pán. Už když si ho vybíráte. Jasně vám naznačí, že váš dům je příliš daleko od jeho a že se mu nevyplatí jezdit k vám přes celou Prahu kvůli „takové blbosti“, kterou potřebujete. Má-li poslat nabídku, má zpravidla dovolenou, příliš práce a dostanete ji až za několik týdnů po několika urgencích.

A ještě něco: levný řemeslník z duše nesnáší drobné práce. No jo, ale jak z kola ven, když opravdu potřebujete jen předělat zásuvku či vyměnit záchod?

Zpozdí-li se elektrikář, oznámí vám levní sádrokartonáři či zedníci, že nemají čas čekat, a zmizí na týden.

Nemá-li levný řemeslník nějaký nezbytný materiál, poradí si i bez něj. Já jsem například potřeboval zabudovat dvoje balkonové dveře tak, aby tvořily tzv. francouzské okno. Stavitel mi oznámil, že by mezi nimi mělo být těsnění. Nabídl jsem, že pro něj zajedu do Obi, Hornbachu, Bauhausu, Baumaxu, Globusu (to abych některé jednostranně neprosazoval). Stavitel neměl čas čekat. Nabídl jsem textil, gumu, lepidlo. Stavitel odmítl a zabudoval dveře bez těsnění. A podrobně mi poradil, jak mám do spáry nacpat silikon a na to vše nalepit lištu. Na nové balkonové dveře za 30 000!

Levný řemeslník všechno svede na vás. Když byl zahradní altánek křivý, bylo to proto, že já jsem navrhl, aby byl ukotven pouze železnými bodáky, bez betonu. Když do něj zatékalo, bylo to proto, že já jsem navrhl krytinu z kanadského šindele, který není vhodný pro střechu s mírným sklonem.

Jak z toho ven? To je opravdu nutné, aby člověk, který potřebuje rekonstruovat něco v bytě či domku, byl stavebním inženýrem? A vyučeným řemeslníkem v desítce oborů k tomu? Není. Jak na to?

Pokračování na straně III

Dokončení ze strany I

Tip 1: Vybrat si firmu s nápaditým názvem, kterou vám doporučili přátelé. Uzavřete smlouvu s rozpisem materiálu a cen, podmínkami reklamace a termínem dokončení. A máte jistotu, že elektřinu dělá elektrikář, vodu instalatér, podlahu podlahář... A že rekonstrukce nebude dražší, než bylo dohodnuto. A že firma použije jen kvalitní materiál. A když vám například po roce provozu praskne voda pod kuchyňskou linkou, přijde truhlář, který citlivě rozebere linku, zedník, který citlivě rozbourá omítku, instalatér, který závadu opraví a výše jmenovaní řemeslníci pak vše uvedou do původního stavu. Zadarmo. Jediná nevýhoda: vyjde vás to celkem draho. Ale nepřijdete o nervy.

Tip 1a: Najdete-li takovou firmu, doporučuji zadat jí celou rekonstrukci najednou. A nemáte-li dostatek peněz, raději se více zadlužit u banky či spořitelny. Jsou-li takové splátky náročné, spíše si přibrat práci ve vlastním oboru než se po večerech přeškolovat na kopáče, škrabače omítek či malíře pokojů. Postupné rekonstrukce každé léto za pomoci lokálních melouchářů a vlastních sil vás stejně nakonec přijdou dráž.

Tip 1b: I u drahé firmy lze cenu snížit smlouváním. Buď seškrtáte ze svých požadavků pár zlatých klik, nebo naznačíte, že pár (desítek) tisíc dolů rozhodne o tom, zda si vyberete právě je.

Tip 2: Zadat práci Fandovi či Jardovi. Geniálnímu renesančnímu řemeslníkovi, kterého vám doporučili přátelé. Umí všechno, je ochotný a levný. Najít ho je ale zázrak.

O autorovi| Petr Zavadil, zástupce šéfredaktora

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...