Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nesplnitelné sliby. Blíží se volby a strany opět nabízejí i nemožné

Česko

  8:00
PRAHA - Konec bezdomovců na ulicích, parkování pro každou rodinu i lanovka nad Prahou. Před každými volbami se to opakuje: strany slibují nemožné. Také nyní se s blížícími komunálními volbami politici předhánějí, kdo se voličům víc zalíbí. Server Lidovky.cz vybral nesplnitelné sliby ze současnosti i minulosti.

Balónky už se rozdávají. ČSSD zahájila předvolební kampaň. foto: MAFRA, Adolf Horsinka

Na pondělní tiskové konferenci přislíbil pražský zastupitel ČSSD Petr Dolínek, že se po volbách zasadí, aby město ročně investovalo do bezdomovců 200 milionů korun. "Chceme se zavázat spoluobčanům ke snížení dvou třetin bezdomovců v ulicích Prahy," doplnil lídr kandidátky sociální demokracie do zastupitelstva hlavního města Miloslav Ludvík.

Velkým hitem letošních komunálních voleb je ale levná městská hromadná doprava. Hnutí Řešení pro Prahu ji chce Pražanům nabídnout dokonce zcela zdarma. Dosáhnout toho hodlá úsporami. „Bez korupce pojede Dopravní podnik hl. m. Praha za polovinu. Obyvatelé dotují MHD 10 miliardami korun a 4,7 miliardy z jízdného se bezezbytku rozebere na podivné zakázky typu Opencard,“ tvrdí hnutí na svých stránkách. „Navrhujeme, aby obyvatelé za své dotace jezdili zdarma a odstraníme podivné zakázky,“ slibují zástupci z Řešení pro Prahu.

Městská hromadná doprava v Praze zdarma?

K TÉMATU:

Lanovka nad Prahou

Levnější MHD je také hlavním bodem programu hnutí Veřejné zájmy, které kandiduje v Plzni s podporou Iniciativy za levnější MHD, místních fotbalových fanoušků a Úsvitu přímé demokracie. Jejich facebookovému profilu pak dominuje výrazný nápis: „MHD v Plzni za 1 Kč!“ Razantní zlevnění „šalinkaret“ podporují také zelení v Brně, ale jenom pro místní.

Smělé plány má i hnutí Pro Prahu. Jeho kandidát na starostu Prahy 5 Jan Skalický chce spojit dva kilometry dlouhou lanovkou Barrandov a Nové Butovice. O projektu však nikdo další reálně neuvažuje. Skalický s návrhem přišel už před pěti lety, kdy byl zastupitelem městské části za ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

Stadion pro Baník

I v minulosti se však regionální politici zaštiťovali odvážnými sliby. Nedlouho před obhajobou svého primátorského křesla v roce 2010 sliboval ostravský primátor Petr Kajnar početnému táboru příznivců místního Baníku: „V roce 2013 bude fotbalový stadion stát na sto procent. Nedovedu si představit, že by to bylo jinak,“ prohlásil Kajnar na tiskové konferenci. Dnešní situace je však zcela jiná. Klub absolvuje na 55 let starém stadionu svoji poslední sezóny, po které se přes protesty fanoušků přestěhuje na opravený atletický stadion ve Vítkovicích.

Stadion Bazaly v Ostravě

„Ta historie je složitá a souvisí zejména s vlastnictvím Baníku jako klubu. Také šlo o to, co si tenkrát představovali majitelé se stadionem Bazaly. Postupně se to ale vyvinulo tak, že to pan majitel Petera prodal za 1 korunu s obrovským dluhem a budoucnost Baníku byla nejistá,“ vysvětluje Kajnar důvody, proč svůj volební slib nesplnil. „V současnosti je dobře, že máme stadion pro fotbal i atletiku, protože si nemůžeme dovolit vybudovat dva stadiony.“ říká primátor k chystanému stěhování fotbalistů do Vítkovic.

Postavíme v Ostravě-Jih krytý akvapark, lákala také ČSSD společně s ODS své voliče v roce 2010. I když tyto dvě strany nakonec vytvořily koalici, se stavbou se ještě nezačalo. Hotový akvapark měl přitom podle plánu otevírat už letos na jaře.

Bémovy velkolepé plány

Mistrem v předvolebních slibech byl také bývalý pražský primátor Pavel Bém. Ten v komunálních volbách v roce 2006 mimo jiné přislíbil 10 nových stanic metra, 450 kilometrů cyklostezek nebo 32 kilometrů nových tramvajových tratí.

Cyklisté v Praze

Po Bémově éře ODS v komunálních volbách v roce 2010 zase lákala například na bezplatnou MHD pro děti do 15 let. Po volbách ODS utvořila koalici s ČSSD, která prosadila, že navíc nemuseli platit jízdné ani senioři nad 65 let. Kvůli této změně klesl v dalším roce příjem Dopravního podniku hlavního města Prahy o 240 milionů. Kvůli jízdnému zdarma bylo navíc nutné vlastnit OpenCard, kam se nahrála speciální aplikace za 120 korun.

Dalším triumfem pražské ODS měla být výuka angličtiny už od mateřské školky zdarma. "Realizaci slibu jsme nedokončili, protože jsem po dvou letech tu možnost ztratili a strany TOP 09 ani ČSSD se tím dál nezabývaly. My sliby splníme, pokud je budeme mít možnost splnit, a to záleží na voličích," říká lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda. „Opět se ale angličtina pro mateřské školky objeví v našem programu," dodává.

Falešný boj s hazardem

Boj s korupcí mají v programu snad všichni, před čtyřmi lety k tomu Miroslav Brabec (ČSSD) ještě ve své kampani v městském obvodu Plzeň 1 připojil slib, že vyčistí město od hazardu. Když však loni svolala opozice jednání zastupitelstva právě kvůli omezení hracích automatů, odmítl Brabec už jako starosta schválit program schůze. K němu se připojili i jeho straničtí kolegové a zastupitelé z řad ODS, k jednání pak už nedošlo.

Hazard

Před minulými komunálními volbami v roce 2010 sliboval z obřích billboardů u silnice kandidát na starostu Prahy 13 David Vodrážka (ODS) těžko splnitelné: „Každá rodina bude mít parkovací místo“. Přesto uspěl a radnici vede dodnes.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!