Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Z původní Nečasovy vlády zbylo už jen šest ministrů

Česko

  13:55
PRAHA - O vládě premiéra Petra Nečase se dlouhodobě mluví jako o nestabilní. Za dobu jejího působení ji opustilo děvet ministrů. Pospíšil je posledním z nich. Kdo mu předcházel?

Z Nečasovy původní vlády zbylo jen šest ministrů. Ti zakroužkovaní už svým úřadům nešéfují foto: ČTK

Pavel Drobil

Pavel Drobil

Kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí oznámil rezignaci 15. prosince 2010 ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). O šest dní později prezident Václav Klaus demisi přijal.

Poté co odešel, dostal šanci prokázat své schopnosti dosavadní starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Vít Bárta

Vít Bárta

Klaus 21. dubna 2011  jmenoval ministrem vnitra někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho a ministrem dopravy Radka Šmerdu (oba nestraníci). Vládu opustil ministr dopravy Vít Bárta (demisi podal 8. dubna), dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) zůstal vicepremiérem s pověřením řídit boj proti korupci.

Radek John

Radek John

John předal Nečasovi rezignaci na funkci vicepremiéra. Ve vládě prý necítil dostatečnou podporu pro boj proti korupci a s premiérem se neshodl na personálním obsazení týmu svých spolupracovníků. Prezident demisi přijal 20. května.

Radek Šmerda

Radek Šmerda

Prezident 1. července 2011 jmenoval místopředsedkyni VV Karolínu Peake vicepremiérkou. Peake dostala na starost legislativní radu vlády a výbor pro koordinaci boje s korupcí. Prezident také jmenoval ministrem dopravy pražského manažera VV Pavla Dobeše. Ten nahradil Šmerdu, který rezignoval 30. června. Příchod dvou nových ministrů VV byl součástí dohody koaličních stran o pokračování ve vládě.

Ivan Fuksa

Ivan Fuksa

V říjnu premiér překvapivě navrhl odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Svůj krok Nečas vysvětlil dlouhodobou nespokojeností s prací svého stranického kolegy. Fuksovi vyčetl například chyby při správě lesů a vadilo mu také, že málo hájil ve vládě stanoviska ODS. Fuksu dva dny poté v čele ministerstva nahradil bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (rovněž ODS).

Martin Kocourka

Martin Kocourek

Premiér o měsíc později přijal demisi ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS). Politik se ocitl v podezření kvůli nejasným milionovým transakcím na účtu své matky. Kocourek je vysvětlil potřebou "odklonit" majetek v době rozvodu. Novým ministrem průmyslu se 16. listopadu stal šéf jihočeské ODS Martin Kuba.

Jiří Besser

Jiří Besser

Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) podal rezignaci 8. prosince 2011. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě a v majetkovém přiznání to neuvedl. Prezident jeho demisi přijal 16. prosince a o čtyři dny později jmenoval jeho nástupkyní Alenu Hanákovou (STAN).

Josef Dobeš

Josef Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se rozhodl rezignovat poté, co na vládě hlasoval proti návrhu, že musí v rozpočtu ušetřit 2,5 miliardy korun. Demisi podal 21. března 2012. Na jeho místo Klaus 2. května jmenoval prorektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialu (nestraník).

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil.

Jiřího Pospíšila odvolal prezident na Nečasův návrh 27. června 2012. Pospíšil uvedl, že premiér krok odůvodnil tím, že požádal o navýšení rozpočtu pro svůj resort o několik stovek milionů korun.

Vše o odvolání Jiřího Pospíšila

Autoři: ,