Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Žalobci tvrdí, že s nimi policie žádost o vydání Babiše a Faltýnka nekonzultovala. Policie oponuje

Česko

  16:59
PRAHA - Policie požádala o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba za ANO) k trestnímu stíhání kvůli evropským dotacím pro Babišovu farmu Čapí hnízdo. Policie ale připravovanou žádost o jejich vydání se státním zástupcem nekonzultovala. Jan Lata, mluvčí Unie státních zástupců, oznámil, že se nejedná o běžný postup. Policie takový krok měla dopředu se státním zástupcem projednat.

Andrej Babiš a Lenka Bradáčová. foto: MAFRA

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, jenž případu dozoruje, pro server Aktuálně.cz potvrdil, že se o záměru policie dozvěděl na poslední chvíli. Podle informací serveru k tomu tak došlo až při odesílání dopisu. Rovněž se vyhýbal otázce, zdali i tak s policií souhlasí.

Imunitní výbor bude řešit vydání Babiše a Faltýnka nejméně nadvakrát

Z úst mluvčí pražské policie , která případ vyšetřuje, zaznělo, že státní zastupitelství na vyšetřování standardně dohlíží. „Poskytování informací si vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze,“ řekla serveru Aktuálně.cz.

Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo sešel s dozorovým státním zástupcem před čtvrtečním podáním žádosti do Sněmovny dvakrát.

„Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání. Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním,“ zaznělo ve zprávě.

A ve čtvrtek v dopoledních hodinách také vyšetřovatel státního zástupce informoval, že v průběhu odpoledne policie předá poslanecké sněmovně žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou osob požívajících poslaneckou imunitu.

Policie souhlas státního zástupce nepotřebuje

Podle mluvčího Unie státních zástupců Jana Laty konzultování případu předem není povinností policie. Byť přiznává, že se to tak běžně dělá. „Je to záhadno vzhledem k tomu, že státní zástupce vykonává dozor nad případem. A je to on, kdo může dávat pokyny, které je policie nucena respektovat,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Policie ale souhlas žalobce s podáním žádosti nepotřebuje, řekla v pátek mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Podle jejích slov neměl státní zástupce k postupu policistů výhrady. „Ale policie tento procesní krok činí samostatně a souhlas státního zástupce nepotřebuje,“ dodala.

Překvapením pro některé lidi okolo případu je fakt, že policie dokázala shromáždit potřebné důkazy, a to teprve měsíc po tom, co Vrchní státní zastupitelství navrhlo jejich doplnění. Nejmenovanný zdroj serveru Aktuálně.cz, který se ve vyšetřování pohybuje, uvedl, že se jedná o „sóloakci policie“.

Bradáčová žádost ke stíhání nevydala

Server Echo 24 vydal článek, ve kterém informoval o tom, že vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová trestní stíhání obou politiků posvětila. Na stránkách Justice.cz se proti tomu Bradáčová ohradila.

Babiš versus policie, Rath versus Rath a slavný Blahnik v Praze

„Tvrzení v článku cituji: „Přitom „pečeť kvality“ nad žádostí o vydání poslanců k trestnímu stíhání vydala před časem sama pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.“, je zcela nepravdivé. Vrchní státní zastupitelství není a nebylo ve vztahu k úkonům orgánů Policie ČR činné a ani být nemůže. Rovněž tak nebylo o žádných úkonech policie informováno.“

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Autor: