Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Neštěstí může zdražit měď

Česko

Situaci kolem 33 horníků sledují i burzy. Chile je světovým producentem mědi

V Chile se těží 36 procent světové produkce mědi, a jakýkoli problém se proto projeví na burzách

SANTIAGO DE CHILE / PRAHA Příběh třiatřiceti chilských horníků z měděného dolu San Esteban sledují burzovní makléři téměř stejně napjatě jako příbuzní horníků.

Zatímco manželky, rodiče a děti horníků se strachují o jejich životy, obchodníci s komoditami pozorně sledují, zda celý skandál nebude mít vliv na chilský těžební průmysl. Chile je totiž s více než třetinou globální produkce mědi světovou jedničkou a jeho vliv na ceny této suroviny je větší než Saúdské Arábie na světové ceny ropy.

Bylo to vidět letos v březnu, kdy zemětřesení v Chile spustilo paniku na komoditních burzách po celém světě. Obavy o to, do jaké míry zemětřesení, které připravilo o život mnoho set lidí a silně poničilo infrastrukturu celé země, bude mít vliv na těžbu mědi, zvýšily ceny tohoto klíčového kovu o pět a půl procenta během jediného dne. A to přesto, že klíčové chilské společnosti ihned oznámily, že těžba bude poměrně rychle obnovena na úroveň před zemětřesením. „Zemětřesení obnažilo riziko spojené s tím, že jedna třetina světových dodávek mědi pochází z jediné země,“ komentoval to tehdy Daniel Brender z Deutsche Bank.

Jenže s tím se dá těžko něco dělat, Chile bude ještě dlouho klíčovým producentem. Měď díky poptávce, především z Číny, vystoupala za poslední roky o několik set procent. Ani světová krize cenu oproti maximu 8500 dolarů za tunu nesnížila o víc než 15 procent.

V Chile, které patří s hrubým domácím produktem kolem 10 tisíc dolarů na hlavu k nejbohatším státům Latinské Ameriky, je většina těžby mědi ovládána třemi klíčovými společnostmi - Codelco, AngloAmerican a Antofagasta. Spolu s nimi však v zemi fungují stovky malých dolů.

Neštěstí horníků, které se odehrálo v jednom z nich, však otevřelo obecnou otázku bezpečnosti v chilských měděných dolech. V nich každoročně zahyne při těžbě několik desítek horníků, většinou kvůli nedodržení bezpečnostních norem těžby. Normy samotné, jak se shodují experti, patří minimálně v Latinské Americe k nejtvrdším. Jejich dodržování je však jinou věcí. „Vládní orgány nezvládly svoji roli. Zákony jsou dobré, potřebujeme, aby se dodržovaly,“ řekl agentuře AP senátor Baldo Prokurica, jeden ze členů komise, která byla k případu zřízena. Jako jeden z příkladů dodává, že na bezpečnost v několika stovkách dolů v Chile dohlíží pouhých 18 inspektorů. První zavřené doly Rodiny 33 horníků, kteří jsou nyní uvězněni pod zemí, už oznámily, že na společnost vlastnící důl podají žalobu a budou žádat odškodné. Chilský soud už zablokoval majetek těžařů v hodnotě 1,8 milionu amerických dolarů (asi 50 milionů korun). Podle dosavadního vyšetřování vlastníci dolu ignorovali předchozí nařízení úřadů dohlížejících na bezpečnost v dole. Mezitím se vše kolem bezpečnosti chilských měděných dolů stalo klíčovým tématem země. Chilský prezident Sebastián Piňera už udělal čistku jak v orgánech, které mají na starost bezpečnost v dolech, tak ustavil zvláštní vyšetřovací komisi.

To všechno může vytvořit situaci, kdy vlastníci dolů budou muset investovat do bezpečnosti, případně omezit, či zastavit těžbu, jak se to v minulých dnech stalo zatím v několika desítkách malých dolů. Kdyby se tato vlna přenesla i do největších společností, musí se to na cenách mědi projevit.

Autor: