Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nestraník v čele Maďarska?

Česko

Nástupce premiéra Ference Gyurcsánye se pokusí vyvést zemi z ekonomické krize

BUDAPEŠŤ/PRAHA „Mé rozhodnutí je konečné a nezvratné,“ rozptyloval včera na půdě maďarského parlamentu dlouholetý premiér Ferenc Gyurcsány spekulace, že svůj avizovaný odchod nemyslí vážně. A mezitím se už začal rýsovat profil jeho nástupce - podle dohody vládních socialistů s opozičními svobodnými demokraty by mělo jít o nestraníka. Konkrétnější obrysy pak dodávají maďarská média: jako nejvážnější kandidáty zmiňují bývalé šéfy centrální banky, respektive Maďarské akademie věd.

Gyurcsány během čtyř a půl let v premiérském křesle přežil rozsáhlé a násilné pouliční protesty, vyvolané zveřejněním jeho přiznání, že lhal voličům dnem i nocí. Dokázal ustát i vládnutí pomocí menšinového kabinetu, ekonomická krize mu ale zlomila politický vaz.

Loňská finanční injekce ve výši 20 miliard eur od mezinárodních institucí sice Maďarsko zachránila před nejhorším, i tak se ale očekává propad jeho ekonomiky o 3,5 až 4,5 procenta. Forint se začátkem měsíce propadl na historické minimum vůči euru a i včera se jeho kurz pohyboval jako na houpačce, byť se po oznámení o zachování úrokových sazeb ustálil.

Bývalý vysoce postavený funkcionář Komunistického svazu mládeže, současný šéf socialistů, ale zároveň i multimilionář Gyurcsány oznámil záměr odejít již o víkendu. „Doslechl jsem se, že jsem překážkou parlamentní spolupráci,“ prohlásil na sjezdu socialistů (MSZP) a dodal: „Teď tuto překážku odstraňuji.“ Jeho odchod z premiérského křesla ale nemusí znamenat, že ztratí i vliv na chod země. Nehodlá totiž podat demisi, ale iniciovat na parlamentní půdě tzv. konstruktivní vyjádření nedůvěry. To v praxi znamená, že zároveň se svržením vlády musí být schválen nový premiér - podobný model funguje například i v Německu. Hlasování se očekává v půli dubna a socialisté pro něj musí získat podporu nějaké další strany. Jelikož opoziční pravicový Fidesz chce svůj současný náskok v průzkumech veřejného mínění zúročit v předčasných volbách, nezbývalo než se dohodnout s taktéž opozičními svobodnými demokraty. To se podařilo socialistům již včera.

Na základě jejich dohody by měl být novým premiérem nestraník, na jehož výběru by se mohli dohodnout již tento čtvrtek. Obě strany poskytnou jeho vládě podporu, koalici rozpuštěnou zhruba před rokem ale neobnoví.

„Ztráta pro Gazprom“ Zajímavé ovšem bude i to, co bude dál se samotným Gyurcsányem. Jednou z možností je, že v pozadí vyčká na příležitost k politickému návratu. „Gyurcsány sice nebude dále premiérem, ale ponechá si post šéfa socialistů, z kterého může vstát jako bájný Fénix z popela,“ řekl agentuře Reuters známý maďarský analytik Zoltán Somogyi.

S ještě zajímavější teorií ovšem přišel včera ruský deník Kommersant. Podle něj je odchod maďarského premiéra velkou ránou pro ruský plynárenský koncern Gazprom. Gyurcsány byl totiž velkým stoupencem nového ruského plynovodu South Stream, který má zásobovat jižní a střední Evropu.

Nyní je ovšem možné, že odcházející maďarský premiér může následovat bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který byl za své lobbování pro severní větev plynovodu „odměněn“ funkcí ve vedení dalšího projektu Gazpromu Nord Stream. „Je naprosto možné, že Gyurcsány bude tuto cestu následovat,“ citovala ČTK deník Kommersant.

***

Možní nástupci

* Mezi dvojicí nejvážnějších kandidátů na uvolněný premiérský post, jejichž jména kolují v maďarských médiích, je bývalý šéf centrální banky György Surányi (na snímku). Ten nyní působí v Itálii ve vedení bankovní skupiny Intesa Sanpaolo.

* Jako další horký kandidát je zmiňován bývalý šéf Maďarské akademie věd, 67letý historik Ferenc Glatz, který byl ministrem školství v poslední komunistické vládě * Zmiňován je i architekt ekonomických reforem Lajos Bokros, tomu jsou ale dávány malé šance

„Gyurcsány sice nebude dále premiérem, ale ponechá si post šéfa socialistů, z kterého může vstát jako bájný Fénix z popela.“

Autor: