Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nesvítí, neuklízí: 26 obcí před krachem

Česko

Dluhy obcí a měst se šplhají do desítek miliard * Některé se ocitly na pokraji bankrotu a omezují základní služby

PRAHA Veřejné osvětlení nesvítí. Centrální vytápění netopí. Okna na obecním úřadě jsou vymlácená. Starosta žádný – nikdo ho dělat nechce. Tuto realitu dnes nabízí Prameny u Mariánských Lázní - pravděpodobně nejzuboženější obec v Česku. Vaz jí zlomily rostoucí dluhy, které narostly na zhruba 80 milionů korun.

Do podobného stavu by se ale zanedlouho mohly dostat i další obce. Nižší výběr daní kvůli hospodářské recesi omezil i příjmy obcí. Mnohé z nich se již dnes nacházejí ve vážných finančních potížích. Během loňského roku vykazovalo podle statistik ministerstva financí rizikový stav hospodaření 26 obcí. Mezi nimi byly kromě Pramenů například Bublava či Dobrná u Děčína. Počet obcí zápolících s nedostatkem peněz však podle vyjádření některých starostů výrazně vzrostl.

„Odhaduji, že potíže s nedostatkem peněz má kolem tří set obcí,“ uvádí například starosta obce Modrá u Uherského Hradiště Miroslav Kovářík. „Desítky obcí již nemají na výplaty, v noci nesvítí, nedostává se jim peněz na spolufinancování dotací z EU.“ Podle souhrnných statistik ministerstva dosáhl celkový dluh obcí na konci loňského roku 80,6 miliard korun a meziročně se vyšplhal o „pouhých“ 500 milionů korun. Tato čísla jsou však zkreslující.

Obce totiž k vylepšení celkového výsledku začaly využívat peníze, které uspořily v minulých letech. Tyto úspory dosahovaly na počátku roku 2009 zhruba 80 miliard korun. Hlavní město Praha pak dokázalo splatit emisi obligací v hodnotě 200 milionů eur, čímž „vylepšilo“ souhrnné statistiky o zhruba 5 miliard korun. „Tím se ale skryje navýšení dluhu u řady dalších menších obcí, pro které může být i 5milionový dluh kritický,“ upozornila Jaroslava Typetová ze Svazu měst a obcí.

Na daňových příjmech loni obce inkasovaly 137,8 miliardy korun, což je o 17,2 miliardy méně než v roce 2008. Podle původního návrhu státního rozpočtu ale měly obce loni inkasovat 168,2 miliardy korun. „Starostové tak museli odkládat některé investiční projekty a osekávat i provozní výdaje,“ řekl předseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

„Daňové příjmy se nám snížily o 38 milionů korun. Museli jsme omezit výdaje například na údržbu komunikací či osvětlení,“ řekl místostarosta Chebu Miroslav Plevný. Šetřit, kde se dá, museli i v malých obcích.

„My jsme například byli nuceni omezit výdaje na propagaci muzea másla,“ uvedla starostka středočeských Máslovic Vladimíra Sýkorová.

Pokračování na straně 15

***

NEJZUBOŽENĚJŠÍ OBEC V ČESKU

Obec Prameny doplatila na krach výstavby stáčírny minerálních vod, do které investovala stovky milionů korun. Nyní mají Prameny dluhy přes 80 milionů. Obecní účet blokuje exekutor a obec řídí správce dosazený ministerstvem vnitra.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?