Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neukážu a neukážu. Nejsem tu od toho, aby mě k přiznání vyzýval každý Ferda Mravenec, říká Mynář

Česko

  5:00
PRAHA - Hrad našel majetkové přiznání Vratislava Mynáře za rok 2014. Ale až 24 hodin poté, co se po něm server Lidovky.cz začal pídit. Dokument sice existuje, jenže veřejnost ho nikdy neuvidí, stejně jako neuvidí ani ten za rok 2015 či 2016. „A proč bych to dělal?“ odpověděl kancléř bez rozmýšlení na otázku, zdali veřejnosti odhalí svůj majetek.

Kancléř Mynář nese své daňové přiznání společně s prezidentským mluvčím Ovčáčkem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nedávná historie se opakuje. Teprve když se o hradního kancléře začal zajímat městský úřad v Uherském Hradišti, zdali nespáchal přestupek tím, že neodevzdal majetkové přiznání, Mynář obrátil a dokument doložil. Prý byl uložen u něj v „šuplíku“. Server Lidovky.cz se proto snažil zjistit, zdali tam uložil i to za loňský rok.

Po příchodu do Kanceláře prezidenta republiky s dotazem, kde si může občan prohlédnout majetkové přiznání, zavolala hradní ostraha na odbor styku s veřejností. „To já musím zjistit. Nevím, jestli to jde, že se na něj podíváte, když sem takhle přijdete,“ sdělila do sluchátka úřednice Lada Buzická (více čtěte ZDE)

Po 25 minutách volala s tím, že se na dokument nelze podívat. Stejnou odpověď zopakovala i její nadřízená Jaroslava Janáčková, vedoucí styku s veřejností. Ta na dotaz, zdali je loňské přiznání Vratislava Mynáře alespoň „v šuplíku“, odpověděla: „Není, nejsme evidenčním orgánem.“

A na dotaz, zdali majetkové přiznání odevzdal a kam, v pondělí nereagoval ani Vratislav Mynář. Zavolal až další den poté, co text na serveru Lidovky.cz vyšel.

Kancléř Kovářovou vyzval, aby se v souvislosti s majetkovými přiznáními...

Když vám vrátný na vrátnici řekne, že něco není v šuplíku, tak vy napíšete, že to není v šuplíku? Nepatřilo k profesní slušnosti ověřit si to u dvou zdrojů? Anebo ještě jinak - kdybyste nebyla lenivá a vyjela si, co jsem k tomu všechno řekl, tak by vám vypadl článek, kde jsem na všechny vaše hlouposti odpovídal. Nevím, jestli je to hloupost, nebo záměr, tak jsem si říkal, že si zavoláme,“ rozčiloval se Mynář na začátku rozhovoru.

Lidovky.cz: Jednala jsem jednak s paní Ladou Buzickou z odboru pro styk s veřejností, kam mě po příchodu na Hrad odkázali, a poté jsem věc řešila dokonce s ředitelkou paní Jaroslavou Janáčkovou. Obě jsou v článku citované.
To je v pořádku. Říká vám něco hierarchie Pražského hradu, to je ten barák tady v Praze na kopci? Ten odbor se jmenuje styk s veřejností, to je v překladu něco jako podatelna nebo vrátnice. Minulý rok jsem majetkové přiznání také nedával na styk s veřejností.

Lidovky.cz: Přišla jsem na Pražský hrad s tím, že se chci podívat na vaše majetkové přiznání, pokud tam je uložené. Přepojili mě na paní Buzickou, která mi řekla, že to zjistí a vše obvolá, což trvalo půl hodiny. Pak jsem dostala zprávu, že tam vaše majetkové přiznání není.
A proč by bylo u paní Buzické?

Lidovky.cz: Neříkám, že je u paní Buzické, ta vyřizovala, zdali se na něj můžu podívat.
Paní Buzická to nemá co řešit. V Kanceláři prezidenta republiky je zaměstnáno zhruba sto lidí. To znamená, že jste natrefila na prvního, který vás může na vrátnici oslovit. Kdybyste nebyla lenivá, tak se všude dočtete, že majetkové přiznání jsem za rok 2013 odevzdával na legislativně právní odbor. To je podle mě relevantní orgán.

Lidovky.cz: To jsem také s paní Buzickou řešila, ale nechtěla mě pustit dál, že to zjistí sama.
Nikdo vás nemusel pouštět dál, stačilo jako novinářka zvednout telefon, zavolat tiskovému mluvčímu, ten by vám tuto otázku zodpověděl. Nebo zvednout telefon, zavolat šéfovi legislativně právního odboru panu Pelikánu (Václav Pelikán; poznámka redakce) a ten by vám odpověděl. Omlouvám se, že asi 108 lidem neříkám, kam odevzdávám formulář, když k tomu nemám ze zákona povinnost, respektive nemám evidenční místo.

Lidovky.cz: Dostavila jsem se na Hrad jako občanka, abych se podívala na majetkové přiznání, které by tam mělo být přístupné, pokud jste ho odevzdával tam. 
Kdo vám řekl takovou hloupost? Znáte zákon o střetu zájmů?

Lidovky.cz: Není to sice evidenční místo ze zákona, ale pokud jste tam odevzdával majetkové přiznání za rok 2013, tak...
(skočí do řeči) ... Takže vy víte, že žádné místo neexistuje, víte, že ho nemám kam odevzdávat, a přesto jako občanka jdete, i přestože víte, že žádné takové místo není?

Lidovky.cz: Říkal jste, že majetkové přiznání za rok 2013 jste odevzdal do šuplíku Kanceláře prezidenta republiky. Tak jsem se byla zeptat, zdali tam není k dispozici i to za rok 2014, když už jste tam jedno odevzdal.
Dal jsem ho na legislativně právní odbor. Kdybyste chtěla zjistit pravdu, tak byste jako občanka šla a řekla, že chcete někoho z legislativně právního odboru, nejlépe pana vedoucího. A když jste šla jako novinářka, tak byste chtěla tiskového mluvčího.

Lidovky.cz: Nešla jsem jako novinářka...
(opět skočí do řeči) ... Tak jste měla říct, že hledáte legislativně právní odbor. (po chvíli) Ne, vy máte vlastně pravdu. Každý občan na vrátnici přijde a řekne: ‚Mynář neodevzdal přiznání, protože na vrátnici není vylepeno. Tak o tom napíšeme článek.‘

Lidovky.cz: Znova opakuji: nedostala jsem se dál než na paní Buzickou, která to řešila půl hodiny, a poté paní Janáčkovou.
Děkuji, to je dostačující odpověď. Přeji vám krásný den. (smích)

Vratislav Mynář na dotaz, zdali majetkové přiznání odevzdal a kam, v pondělí...

Lidovky.cz: Proč jste tedy včera nereagoval na můj dotaz, kde jste vše mohl uvést na pravou míru? (viz foto)
Já mám relativně dost práce a nemám čas odpovídat na kdejakou hloupost.

Lidovky.cz: Vám vaše majetkové přiznání přijde jako hloupost?
Mně přijde jako hloupost to, že se na to nepřipravíte.

Lidovky.cz: Zeptám se tedy jinak. Vaše majetkové přiznání za rok 2014 je - jak už jste se dříve vyjádřil - u vás v šuplíku?
Moje majetkové přiznání bylo odevzdáno včas na legislativně právní odbor Kanceláře prezidenta republiky stejně jako za rok 2013 a stejně tak včas za rok 2014. Musím se zeptat paní Buzické, zdali byla u mě v šuplíku. Nevím, jestli paní Buzickou znám a zdali má přístup ke mně do šuplíku.

Lidovky.cz: Dáte nám to majetkové přiznání k dispozici?
A proč bych to dělal?

Lidovky.cz: To musíte vědět vy, jestli chcete veřejnosti dát majetkové přiznání k dispozici, ostatně to dělají všichni poslanci, senátoři...

Já mám chuť plnit zákon. Že jsem to jednou udělal veřejně pro paní poslankyni (Věru Kovářovou z TOP 09; pozn. red.) bylo právě proto, aby poslanci přestali jenom mluvit a začali naplňovat svoji práci. Ať opraví díru, zmetek v zákoně. Já nemám žádný problém to vylepit tady na vrátnici paní Buzické, kam chodíte vy. Nemám s tím žádný problém. Ale proč mám dělat dopředu něco, co není v mých nutných zákonných povinnostech a které už jsem překročil tím, že jsem to odevzdal tady na legislativně právním odboru, a tím že jsem ho za rok 2013 odevzdal paní poslankyni, jak mě vyzývala? Nejsem tu od toho, aby mě jednou vyzývala paní poslankyně, podruhé paní Mazancová, potřetí Ferda Mravenec, pak ještě někdo. Udělejme pořádně zákon a já s tím nemám problém.

Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem...
Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji...

Lidovky.cz: Nemyslíte si, že by to bylo minimálně gesto, kdybyste majetkové přiznání zveřejnil?

Já už jsem to gesto udělal. Kolik takových gest mám dělat? Za letošní rok, za příští rok, budu dělat i gesto za rok 2015? 2016?

Lidovky.cz: Ano, poslanci a senátoři to takto dělají každý rok. A nejen oni.
Protože mají máslo na hlavě. Když udělají špatný zákon jako zákonodárci, tak předpokládám, že alespoň tyto věci napraví v rámci svých majetkových přiznáních.

Lidovky.cz: Jste vysoký státní úředník...
Já jsem mým gestem chtěl ukázat, že je zmetek v zákoně, za který nemůžu já a žádám zákonodárce, aby ho opravili. Třeba novelou, čímkoli, já s tím nemám žádný problém. Kdybych měl problém, tak to nevyplňuji a neodevzdávám ani za rok 2013, ani za rok 2014, ani do Poslanecké sněmovny a ani u nás na legislativním odboru.

Lidovky.cz: Majetkové přiznání tedy zveřejňovat nebudete, rozumím tomu dobře?
Já jsem naplnil zákon jak jsem měl, je odevzdané, jednou jsem ho zveřejnil, dvakrát opakovaný vtip není vtipem.

Lidovky.cz: A co v zájmu vaší pověsti či obecně - pro veřejnou kontrolu a transparentnost úřadu?
Kdyby nebylo takových, jako jste vy, moje pověst je naprosto v pořádku.

Lidovky.cz: Myslíte si, že za to mohou novináři?
Stoprocentně. A tento článek mě o tom jenom ubezpečuje.

Lidovky.cz: A nemůže to být třeba tím, že nejste ochoten zveřejnit své majetkové poměry?
Říká vám něco v Česku velmi oblíbená vlastnost jako je závist?

Realitní makléři

  • Jak serveru Lidovky.cz potvrdili oslovení realitní makléři, ceny zrekonstruovaných nemovitostí ve Strašnicích se pohybují kolem 25 milionů korun, ty v horším stavu, ale obyvatelné, jsou za 10 milionů
  • „Samotné pozemky se v této lokalitě obchodují minimálně od 5 tisíc za metr čtvereční a výše,“ řekl v lednu tohoto roku Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních makléřů
  • Přitom Mynářova vila má celkem 592 metrů čtverečních. Cenová mapa stavebních pozemků pro tuto parcelu udává cenu až 7600 korun za metr čtvereční. Jen pozemek by tak stál bezmála 4,5 milionu.
  • LIDOVKY.CZ: Za 5,5 milionu si vilu ve Strašnicích nepořídíte, možná tak byt či pozemek

Lidovky.cz: Takže je to o závisti? Není to zkrátka a dobře o té transparentnosti?
Je to jen o závisti, o ničem jiném. Vám novinářům se zdá být 5,5 milionu korun (cena, kterou Vratislav Mynář zaplatil za vilu ve Strašnicích; pozn. red.) velmi málo, pro mě jsou to těžce vydělané peníze, které jsem za dvacet let podnikání těžce vydělal. Pro vás je to maličkost, protože jste si řekli: ‚To je málo peněz za nákup nějaké ruiny ve Strašnicích‘. Máme na spoustu věcí úplně odlišné názory a já už nemám čas se tomu věnovat. Znovu říkám: odevzdal jsem prohlášení za rok 2014 na legislativně právní odbor. Vaše informace od paní Buzické nejsou pravdivé, nejsou relevantní. Omlouvám se, ale ten článek je naprosto účelový.  

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat