Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neumím peníze rozmnožovat

Česko

„Nikdy jsem se nestaral o peníze tím způsobem, aby dělaly další peníze,“ říká dokumentarista Petr Bok.

* LN Víte, kolik máte teď u sebe v peněžence?

Vůbec ji teď u sebe nemám. Jsem na výletě v přírodě a nemám peněženku ani doklady. Ale jinak většinou tuším, kolik v ní mám, minimálně v tom směru, že rozlišuji, zda to je v řádu korun, stokorun, nebo tisícikorun.

* LN Kdy a za co jste si vydělal první peníze?

Jestli se nemýlím, tak to bylo za roli ve filmu. Bylo mi patnáct a díky účinkování v dramatickém souboru na gymnáziu mě ještě s jedním spolužákem vybrali do filmu Horká kaše. Vydělal jsem si asi šest nebo sedm tisíc, to byly na tu dobu slušné peníze.

* LN Používáte kreditní kartu?

Používám platební kartu, i když nevím, jestli je to v našich končinách tak velký rozdíl. Kreditní kartu nepoužívám, protože odmítám si od bank půjčovat. Jejich podmínky mi připadají jako lichva.

* LN Jaká byla vaše nejlepší investice?

Vždycky mě prudilo, že lidé na tuhle otázku většinou odpovídají „do dětí“, protože právě děti jsou tím druhem investice, která je z finančního pohledu naprosto nevratná, a tedy nejhorší, jaká může být. Naštěstí se ale rozhodujeme i podle jiných než finančních důvodů, takže do nich všichni investujeme.

* LN Jaká byla ta nejhorší?

Akcie na začátku 90. let, kdy jsem je jako spousta lidí začal kupovat. Dokonce jsem to tenkrát zkoušel on-line přes počítač, ale samozřejmě jsem v nich peníze utopil. Proto mě nezaskočila současná finanční krize, protože od té doby do ničeho neinvestuji a nemohu takovým způsobem o peníze přijít.

* LN Jste spíš spořivý typ, nebo rád utrácíte?

Oboje současně. Peníze jsou podle mě od toho, aby se utrácely, ale na druhou stranu si nikdy v životě nehodlám peníze půjčovat. Takže abych je mohl utratit, musím je naspořit. Vlastní peníze utrácím rád.

* LN Máte – co se týká peněz – nějakou slabost?

Sice mám někdy pocit, jako bych se řídil pořekadlem „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci“, ale současně si myslím, že je nesmyslné. Když si kupujete počítač nebo nábytek, je ta věc spolehlivá jen tak, jak drží její nejméně kvalitní součástka. A nic nepomůže, že na pohled vypadá vznosně a stála spoustu peněz.

* LN Byl jste i ve finanční tísni?

V tomto smyslu jsem dítě štěstěny. Nebyl.

* LN Šetříte si na důchod?

Nešetřím. Nemám životní, stavební, kapitálové ani žádné jiné pojištění. Beru to podobně jako lidé v Tunisku nebo v Maroku, kteří mají proti zlým duchům bledě modré veřeje a věří, že pojištěním zlo jenom přivolávají.

* LN Staráte se o své peníze sám?

Ano, ale nikdy jsem se o ně nestaral způsobem, aby dělaly další peníze. Neumím to a mám pocit, že kdybych to někomu svěřil, tak na tom peníze ztratím. Neinvestuji do žádných podílových fondů ani jinam, peníze mám uloženy.

* LN Dáváte peníze na charitu?

Přímo na základě různých akcí nedávám, ale jinak myslím, že se v těchto věcech chovám slušně. Nekupuji si odpustky charitou, spíš se starám o to, abych dobře vycházel se svými sousedy.

* LN Co nejdůležitějšího jste se o penězích naučil?

Že jsem šťastný, že je nemusím příliš řešit. Když se moc řeší, přináší to jenom problémy. Nikdy jsem nechtěl být hodně bohatý. Když má člověk milion, je to možná ještě o. k., ale když jich má desítky, přemýšlí, jak by z nich udělal stovky, a když jich má stovky, už se jen bojí, aby se mu něco nestalo a aby mu neunesli děti. Já jsem rád, že jsem na tom tak, jak jsem.

***

ÚSPĚCH & PENÍZE

Petr Bok (nar. 1972) je dokumentární režisér a producent. Spolupracuje s Českou televizí, spolu s Martinem Šmokem realizoval série historických dokumentů Mezi zaslepenými blázny a Mezi hvězdou a půlměsícem, demytizující pohled na české, slovenské a židovské soužití.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma
Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...