Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém po čase dorazil. Zkritizoval současné vedení Prahy

Pavel Bém  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: ČTK

PRAHA Bývalý primátor a současný poslanec Pavel Bém (dříve ODS) vzbouřil atmosféru na jednání pražského zastupitelstva, když kritizoval současné vedení města za to, jak hospodaří. Vadí mu mimo jiné to, že vedení města málo investuje a nesnižuje zadlužení města. Obvinil radu, že se více než na rozvoj města soustředí na mediální kritiku minulého vedení. Současní radní kritiku odmítli.

Bém vystoupil v rozpravě k bodu, který zastupitele informoval o hospodaření města za letošní první pololetí. Bém kritizoval to, že město v prvním pololetí naplnilo předpokládané investiční výdaje jen zhruba z 19 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Vytýkal radě také zářijové změny v MHD nebo to, že Praha chce dluh splatný v příštím roce uhradit novou emisí dluhopisů ve výši 200 milionů eur.

"I já jsem přebíral v roce 2002 dopravní podnik s vnitřním dluhem, byly povodně, ... Navzdory této realitě jsme byli schopni nastavit hospodaření s vyrovnaným rozpočtem a splácet své dluhy. Najednou tento trend otáčíme," řekl na zastupitelstvu Bém.

Hudeček: Všichni jsou rádi, že už vás nemusí vidět

Proti kritice se ohradil náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), který v tu chvíli řídil schůzi. Podle něj právě minulé vedení města za exprimátora Béma rozhodlo o nevýhodném kontraktu na dodávku nových tramvají za více než 18 miliard korun či o nevýhodném pronájmu Škodova paláce pro potřeby pražského magistrátu.

"Dovolil bych si pane poslanče připomenout, že toto zasedání nesnímá televize ČT24, ale internetová televize, kterou sledují zaměstnanci magistrátu, a věřte mi, že ti jsou rádi, že tam už vás nemusí vidět," poznamenal Hudeček.

Kmotři v Praze nabírají sílu, říká náměstek primátora Hudeček (TOP 09)

Zastupitelé hlavního města podruhé zamítli, aby se začala připravovat změna územního plánu, která by umožnila přestavbu železničního nádraží v Bubnech. Návrh už v květnu schválila rada města, v červnu i dnes jej svým hlasováním zastupitelstvo vyřadilo z programu jednání.

Pro vyřazení hlasovali kromě zástupců opozice z ČSSD a KSČM také koaliční zastupitelé ODS. Pro vyřazení materiálu hlasovala těsná většina 32 zastupitelů z 63. O stažení žádal také starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS). "Už na jaře letošního roku rada hlavního města včetně všech zástupců ODS jednohlasně odsouhlasila přijetí tohoto návrhu. Mám proto dobrý důvod domnívat se, že za dnešním výsledkem hlasování našeho koaličního partnera stojí podnikatelské zájmy současných vlastníků," uvedl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), který měl materiál předkládat.

Svobodova síla slábne, říká Hudeček
Podle něj hlasování potvrdilo oslabující pozici primátora Bohuslava Svobody (ODS) v jeho klubu a naopak rostoucí vliv pražských kmotrů.
Kromě primátora totiž se stažením návrhu nesouhlasila z klubu ODS jen radní Aleksandra Udženija, náměstek Ivan Kabický a zastupitel Jan Kalousek.

"Součástí navrhovaných změn je udržitelné využití daného území, což pro vlastníky znamená, že nebudou moci Bubny zastavět v takové míře, jak si představují. Jejich snahou tedy může být odložit rozhodnutí o využití území na období, kdy budou moci prosadit více své podnikatelské zájmy," dodal Hudeček.

Společnosti Orco patří 24 hektarů z celkem šedesátihektarového areálu, vlastní pozemky s patrovou budovou stanice historické Buštěhradské dráhy a drážními dílnami; část pozemků patří například firmě Prominecon Group (dříve Navatyp), kterou nyní vlastní Natland.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!