27. listopadu 2013 17:24, aktualizováno  23:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neumlčí mě, vzkázal Kalousek. Nově je z něj šéf klubu, takže má přednostní slovo

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a poslanec Petr Gazdík vystoupili v Praze na tiskové konferenci strany TOP 09 a hnutí STAN.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a poslanec Petr Gazdík vystoupili v Praze na tiskové konferenci strany TOP 09 a hnutí STAN. | foto: ČTK

PRAHA Miroslav Kalousek, poté co prohrál dvě kola volby o křeslo místopředsedy s Tomiem Okamurou, řekl serveru Lidovky.cz, že do vedení sněmovny už kandidovat nebude. Vnímá prý signál, který mu kolegové svým hlasováním poslali. Pro připomenutí: Kalousek dostal 62 a 73 hlasů, Okamura 76 a 75. Aby získal právo přednostního vystoupení ve sněmovně, tak vystřídal v čele poslaneckého klubu Petra Gazdíka.

"Pokud vám auditorium sdělí svůj postoj k nominaci, nemá cenu se tam dále prolamovat," komentoval pro server Lidovky.cz Kalousek neúspěch v 1. a 2. kole. "Je naprosto zřejmé, že političtí soupeři chtějí udělat všechno pro to, abych neměl přednostní právo slova v parlamentní diskusi," naznačil, proč podle něj nedostal potřebný počet hlasů.

Zároveň kolegům vzkázal, že ho tímto způsobem neumlčí. A ve středu večer pak společně s Gazdíkem uskutečnil tušený veletoč. Gazdík mu přepustil místo ve vedení klubu TOP 09 a STAN (tím i právo přednostně řečnit) a zároveň se stal kandidátem čtvrté nejsilnější strany na poslední místo ve vedení dolní komory.

ČTĚTE TAKÉ:

Noční scénář nastínil Kalousek jen o několik hodin dříve. Místopředseda TOP 09 totiž po neúspšné kandidatuře na místopředsedu sněmovny připustil, že se bude snažit dostat se k přednostnímu právu promluvit v poslaneckém plénu. Právě to byl jeho motiv, proč kandidoval do vedení sněmovny. "Chtěl bych je (poslance, pozn. red.) ujistit, že tímto způsobem mě umlčet nejde," vzkázal odpoledne Kalousek. A tak se také stalo. Předností právo reagovat ve sněmovně mají totiž i šéfové poslaneckých klubů.

Jan Hamáček a Petr Gazdík v Poslanecké sněmovně

Jan Hamáček a Petr Gazdík v Poslanecké sněmovně

samMartin Samek, kalJan Kálal