Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záměna léků v Zentivě? Pacienti nahlásili 31 podezření na nežádoucí účinky, hlásí ústav

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Společnost Zentiva neregistrovala žádná další zaměněná balení z pražského závodu ani zdravotní potíže pacientů, kteří měli užít léky ze stahovaných šarží. „Záměna tablet přímo v blistrech je extrémně nepravděpodobná,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí firmy Filip Hrubý. Státní ústav pro kontrolu léčiv nicméně v souvislosti se závadou hlásí celkem 31 podezření na nežádoucí účinky.

Nález dvou blistrů přípravku Neurol v krabičkách označených jako přípravek Atram v Polsku, které byly vyrobeny v pražském závodě Zentivy, vedly na začátku září společnost k podání trestního oznámení na neznámého pachatele. Firma totiž podle oficiálního vyjádření neodhalila chybu ve výrobních procesech závodu. Selhání lidského faktoru podle ní ale není možné vyloučit.

Od té doby prý firma nezaznamenala žádné žádné další potíže při produkci, ani u pacientů. „Po více než dvou týdnech, kdy preventivní stahování probíhá, jsme neidentifikovali žádnou záměnu léků v Česku i v dalších zemích,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí společnosti Filip Hrubý.

„Též neregistrujeme žádné zdravotní poškození pacienta v důsledku užití léků ze stahovaných šarží,“ doplnil s tím, že jich zatím bylo staženo 14. Situace se týká celkem osmi léčivých přípravků z trhu v Česku.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v souvislosti s nahlášenou závadou nicméně hlásí celkem 31 podezření na nežádoucí účinek u léku Prednison, 16 hlášení u léku Neurol, dvě u léku Oxazepam po jednom u léku Atram a Hydrochlorothiazid.

Všechny šarže, kterým by pacienti měli věnovat pozornost, zveřejnil ústav na svém webu. V první vlně byly staženy jmenovitě tyto léky: Atram 12,5, Neurol 0,25 a Neurol 0,5, Oxazepam Léčiva a Prednison 20. V druhé fázi informoval SÚKL i o stažení dalších šarží balení léků ze zdravotnických zařízení. V tomto případě prý mohly být zaměněny blistry s tabletami u léků Dolmina 100 SR, Hydrochlorothiazid Léčiva, Neurol 0,25, Pyridoxin Léčiva či Simvacard 10.

„Pokud se název a síla léku na krabičce a blistru neshoduje, měl by pacient lék přestat užívat a vrátit jej v lékárně, nejlépe však v té, ve které byl vydán,“ varuje ústav na stránkách. Lidé na webu najdou mimo jiné i kontakty, na které se mohou obrátit v případě problémů při výměně léků nebo v případě nežádoucích účinků při užívání zmiňovaných léků.

Společnost také uvedla nezbytné informace pro veřejnost. „Okamžitě po začátku stahování jsme informovali Českou lékárnickou komoru a distributory léčiv. Spustili jsme také telefonní a emailovou linku pro pacienty a samozřejmě jsme publikovali veškeré informace, jak postupovat při stahování léků na našich webových stránkách,“ uvedl mluvčí Zentivy Hrubý.

Případem už se zabývá pražská policie. „Začátkem září 2016 jsme přijali oznámení od poškozené společnosti Zentiva o možné záměně blistrů ve dvou baleních léčiv tohoto výrobce, které se našly u jejich polských distributorů,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle informací některých médií mohlo jít o úmysl některého ze zaměstnanců společnosti. „Věcí se intenzivně zabýváme a prověřujeme okolnosti tohoto oznámení, zatím bez konkrétního závěru nebo právní kvalifikace,“ doplnil dále k případu mluvčí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...