Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Od matematika Janečka dala ruce pryč nadace, kterou založil. Vadí proslov na Slavíkovi

Karel Janeček foto: FTV Prima

Nadační fond Neuron ukončil spolupráci s matematikem a podnikatelem Karlem Janečkem kvůli jeho proslovu při pátečním vyhlášení hudební ankety Český slavík. Janeček na galavečeru kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí. Fond Neuron, který Janeček v roce 2010 založil, se od jeho vyjádření distancoval.
  14:14

Podle představitelů Neuronu Janeček svým proslovem popřel vědecké důkazy a zlehčil průběh nemoci covid-19 u dětí. Stanovisko publikoval v pondělí na svém webu.  Nadační fond Neuron má za cíl zvýšit prestiž vědců v Česku. Od roku 2010 ocenil téměř 100 vědců a vědkyň.

„Naše poslání je podporovat vědu založenou na faktech, která vede ke zlepšení života, a ve které není místo pro nepodložené názory, ideologie nebo domněnky. Jsme nezávislí na jednání nebo názorech jakékoli konkrétní osoby,“ uvedl fond v prohlášení, pod kterým je podepsáno několik vědců, včetně předsedy Vědecké rady nadačního fondu Jana Konvalinky.

„Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil mimo jiné v pátek Janeček. Sociální zodpovědnost je podle něj součást umění.

Veřejné vyjádření vlastního názoru na tak závažnou věc, jakou je očkování dětí proti nemoci, která jim podle něj přímo nijak neškodí, považuje za správné a zodpovědné.

Fond poukázal na to, že v poslední době sílí Janečkovy mediální aktivity, ve kterých Neuron zmiňuje. „K tomu správní rada uvádí, že pan Janeček o fondu nerozhoduje a na jeho chod nemá žádný vliv. Je pouze historickým zakladatelem a do letošního roku jedním z desítky mecenášů,“ uvedl fond.

Janečkovy názory jsou podle prohlášení fondu soukromé a v případě vakcinace jsou v příkrém rozporu s poznáním nejlepších vědců, se kterými Neuron spolupracuje. „Vzhledem k jeho prohlášením není další spolupráce mezi NF Neuron a Karlem Janečkem možná,“ dodal fond.

Opatření jsou extrémní, je potřeba se jim postavit, řekl Janeček po Slavících

Na Janečkův proslov reagovala v sobotu také televize Nova, která vyhlášení Českého slavíka v přímém přenosu vysílala. Uvedla, že bude muset s právníky hledat cestu, zda lze při dnešní mediální legislativě předejít v budoucnu podobným excesům, které se podle ní odehrály.

Televize uvedla, že do složení hostů či do obsahu jejich projevů nezasahuje. „Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě - kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory,“ dodala Nova.

Karel Janeček je matematik a sociální reformátor. Zaměřuje se na podporu českých projektů, které se věnují vzdělávání dětí, vědě, aktivní občanské společnosti, kultuře, protikorupčním aktivitám, pomoci potřebným, sportu či společensky prospěšným inovacím.

Do Nadace Karla Janečka od roku 2011 věnoval celkem 721 milionů buď přes Institut H21, nebo nadaci Science 21 a Trust 21. Podporuje mimo jiné Struny podzimu, Nadační fond proti korupci, NF Neuron či Nadační fond pomoci.

Janečkovo jméno stojí mimo jiné na seznamu největších českých filantropů za rok 2021. Časopis Forbes ho umístil na osmou příčku. 

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat