Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neúspěšný kandidát na šéfa ÚSTRu zpochybňuje konkurz, podal odvolání

Adrian Portmann von Arburg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrian Portmann von Arburg. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Neúspěšný kandidát na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) švýcarský historik Adrian Portmann se ve středu odvolal proti výsledku konkurzu. Odvolání podal Senátu prostřednictvím Rady ústavu. Portmann proti podmínkám konkurzu protestoval už dříve. V současné době připravuje se svým advokátem také soudní žalobu, uvedl v emailu adresovaném ČTK. Šéfem ústavu se po dubnovém vítězství v konkurzu stal jeho protikandidát Zdeněk Hazdra. Volba však vzbudila kritické reakce mezi odbornou veřejností i některými zaměstnanci.

"Důvod k podání odvolání je především preventivní. Velmi pravděpodobně žádná možnost k odvolání neexistuje, jelikož není nadřízený správní orgán. Správní řád v tomto ohledu nehovoří jednoznačně," uvedl Portmann, který nepostoupil do závěrečných fází volby. Už hned po konkurzu prohlásil, že rada ústavu vyřazovala kandidáty z tendru nezákonně, žádal ji o nápravu. Rada jej ale nevyslyšela.

Dnes zpochybnil průběh celého výběrového řízení včetně volby ředitele a vyzval Radu ÚSTR, aby zrušila platnost všech vyhlášených výsledků konkurzu včetně jmenování Hazdry ředitelem ústavu.

ČTĚTE VÍCE:

Bývalý náměstek ÚSTR Hazdra se ujal funkce 1. května. Ve třetím kole konkurzu jej zvolila šestičlenná rada ústavu na konci dubna, získal nadpoloviční většinu hlasů.

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem pět kandidátů. Proti průběhu konkurzu a následným rozhodnutím rady se ohradil i další kandidát a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. To však rada ústavu odmítla. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců od jeho založení.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Turistka s rouškou. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Turistka s rouškou. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Turistka s rouškou. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...