Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neustále nás bili, vypověděl vězeň bachaře Vondrušky

Česko

  16:19
PRAHA - Jiří Wolf strávil v komunistických kriminálech devět a půl roku a zažil hnusné věci. Když ale včera u Okresního soudu v Liberci svědčil proti někdejšímu bachaři a exposlanci KSČM Josefu Vondruškovi, který ho podle obžaloby v letech 1979 a 1980 týral a mlátil, mluvil velmi obecně.

Devět a půl roku strávil politický vězeň Jiří Wolf během normalizace za mřížemi. foto: ČTK

"Minkovice byly jedním z nejhorších lágrů. Na zvláštním oddělení měli bachaři za úkol napadat vězně. Všichni nás neustále bili, dostávali jsme poloviční dávku stravy, někdy jen čtvrtku chleba, a v zimě vypínali topení," řekl.

Dvaašedesátiletý Vondruška obvinění odmítl s tím, že o čtyři roky mladšího Wolfa v Minkovicích nikdy ani neviděl: "Nebyl jsem jeho vychovatel a neměl jsem ani klíče od cel. Ty navíc hlídala kamera."

Komentář Zbyňka Petráčka

 Oproti výpovědi, kterou učinil před třemi roky na policii, si Wolf včera nedokázal vzpomenout na řadu podrobností svých střetů s Vondruškou: "Po třiceti letech a bez přístupu k vězeňskému spisu si toho víc opravdu nevybavím."

Posttraumatická stresová porucha
Soudní znalec Bronislav Kobeda vysvětlil, že Wolf vězení popisuje zjevně z vlastních zážitků a má je spojené s velmi silnými negativními vlivy. Ty u něj také prý vedly k rozvinutí posttraumatické stresové poruchy, a některé věci si proto nemusí vybavit. Zpočátku nervóznímu Vondruškovi Wolfova výpověď evidentně ulevila.

Vondruškovu minulost odhalil v září 2006, necelý rok poté, co pronikl do parlamentu, politický vězeň Jiří Gruntorád, kterého bachař s přezdívkou "Filipes" v Minkovicích prokazatelně trýznil nesmyslně přísnými kázeňskými tresty. Rok poté poslanci Vondrušku zbavili imunity a obžaloba za zneužití pravomoci veřejného činitele padla v listopadu 2008. Přetížený liberecký soud se ale k jejímu projednání dostal až po dvou letech.

Josef Vondruška před soudem.

Podle obžaloby, která vychází především z Wolfovy výpovědi na policii v roce 2007, napadl Vondruška Wolfa hned čtyřikrát. Jednou ho například srazil podle obžaloby úderem pěsti do obličeje, a když se po druhé ráně nedokázal zvednout, zkopal jej a ztloukl obuškem do bezvědomí.

Při další "seanci" měl zase zbitému Wolfovi strčit hlavu do tureckého záchodu a řvát na něj: "Vylízat všechno! Lízej ty dobytku!" Tuto událost popsal Wolf již v roce 1981 ve svém tzv. motáku, přičemž tehdy zmíněný strážmistr Josef má být právě Vondruškou. To vše ovšem exposlanec popírá.

Tvrdé Minkovice
Minkovice patřily k nejtvrdším normalizačním věznicím. Vězni brousili v otřesných podmínkách sklíčka k lustrům a řada z nich vzpomíná, že normy nešlo prakticky zvládnout. Za neplnění je přitom čekaly přísné tresty - odebrání části jídla nebo vlhká a promrzlá samotka. Krátce po roce 1989 byly Minkovice jako naprosto nevyhovující srovnány se zemí.

Vondruška jim však vděčí prakticky za vše. Jako vychovatel do Minkovic přišel v roce 1972. Postupně si dodělal maturitu a pak vystudoval Vysokou školu SNB, díky čemuž se pyšní titulem JUDr. Poslancem byl Vondruška v letech 2005 až 2010. Naopak chartistu Wolfa Minkovice a další podobné věznice tvrdě poznamenaly.

Strávil tam za podvracení republiky během normalizace devět a půl roku - asi nejdéle z tehdejších politických vězňů. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou a je invalidním důchodcem.

Rozhovor s Vondruškou a další informace najdete v sobotním vydání Lidových novin

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat