Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Neustoupíme, vzkázali Hegerovi lékaři

Česko

PRAHA Dohoda ministerstva zdravotnictví s protestujícími lékaři se odsouvá na neurčito.

Lékařští odboráři ze sedmdesáti nemocnic v Česku se na závěr včerejší několikahodinové diskuse dohodli, že budou trvat na požadavcích, které v pondělí předložili ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi.

Na rozdíl od ministra je považují za smířlivé gesto vůči vládě. Řada odborářů totiž prosazovala ještě tvrdší řešení. „Po těžké a dlouhé debatě se zástupci sjednotili na dohodě o těchto minimálních požadavcích,“ potvrdil LN rozhodnutí předseda plzeňských odborářů Štěpán Bejvančický. Návrh smlouvy však už v pondělí Heger odmítl. Označil ho za „ultimativní“ s tím, že si klade „téměř vazalské podmínky“.

Odboráři například požadují, aby dvě miliardy korun, které nemocnicím Heger přislíbil, byly rozděleny pouze mezi lékaře. Chtějí také záruky, že každý lékař ve výpovědi, který se bude chtít vrátit, bude přijat zpět.

„Ve většině nemocnic jsou připraveni na stahování výpovědí, pokud o ně budou mít lékaři zájem. Jsou však nemocnice, které některá místa již obsadily, či počítají s určitou restrukturalizací a není tedy možné zaručit všem lékařům stoprocentně, že budou přijati zpět na místo, které svou podanou výpovědí opustili,“ brání se Heger.

Do zítřka, kdy budou pokračovat jednání mezi lékaři a ministerstvem, Heger přislíbil do nabídky zapracovat tři z bodů předložených odboráři. Ne však v takové formě, v jaké je obdržel, ale přepracované: například reformu zdravotnictví přislíbí pouze konzultovat.

Ministerstvo také upřesní, jakým způsobem by se peníze navíc mohly rozdělit podle platových tříd. Dnes bude Heger o jednání s lékaři informovat vládu. Nečeká ale, že kabinet ustoupí. „Pozice zůstává stejná, nejvíce můžeme jednat o nějakém upřesňování formulací,“ podotkl Heger.

Radikální jsou v požadavcích hlavně velké nemocnice Diskuse na včerejším jednání odborářů byla podle slov jejich předsedy Martina Engela velmi bouřlivá. „Máme velký problém se domluvit,“ pronesl po zhruba čtyřhodinové debatě. „Takovou diskuzi jsem ještě nezažil, mám co dělat, abych ji zvládl moderovat. Názorové spektrum je hodně široké. Od návrhu těch nejradikálnějších postupů až po ty smířlivější,“ dodal Engel. Ostrost debaty si vysvětloval zejména časovým tlakem, pod kterým se podle něj lékaři ocitli. „Nikdy nepochopím, proč pan ministr začal jednat tak pozdě. Velké množství lékařů se po 1. lednu pod vlivem urážek ze strany některých politiků ještě více radikalizovalo,“ poznamenal Engel s tím, že naprostá většina lékařů je připravená dotáhnout svůj protest až úplného do konce. Smířlivých názorů během schůzky zaznívala menšina. „Byla patrná určitá radikalizace hlavně ve větších nemocnicích,“ připustil pro LN šéf královehradeckých odborářů Václav Dostál.

***

Pro a proti nátlaku * Autoři internetové petice SOS zdravotnictví včera předali vládě archy se jmény 28 tisíců signatářů. Podporu protestu vyjádřily i známé osobnosti jako filmový režisér Dušan Klein, herec Pavel Nový či scenáristka Eva Papoušková. * Ke kompromisu s lékaři vyzval Nečasovu vládu už dříve i šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). * Aby vláda vyhověla požadavkům nespokojených lékařů, apelovaly i svaz pacientů či asociace menších a středních nemocnic. * K protestu se naopak nepřipojila asociace sester pod vedením exministryně Dany Juráskové. * Průzkum agentury STEM odhalil, že odcházející nemocniční lékaře podporuje 17 procent Čechů. Většina ale s protestem nesouhlasí - 56 procent občanů. * Závěry průzkumu agentury Médea Research jsou vůči lékařům ještě přísnější - proti jejich nátlaku se vyjádřilo 59 procent oslovených.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč