Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevědí, s kým mají tu čest, stěžoval si Babiš na LN. Pak se omluvil

USA

  19:00aktualizováno  19:08
PRAHA - Nebudu zasahovat novinářům do řemesla, sliboval miliardář Andrej Babiš poté, co oznámil, že kupuje mediální dům Mafra. Své slovo však dodržel jen několik málo hodin.

Redakce Lidových novin při diskuzi s Andrejem Babišem foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

„Pokud bych chtěl ovlivňovat média, novináři si o tom řeknou,“ odmítal podnikatel a předseda politického hnutí ANO 2011 Andrej Babiš, že by za koupí vydavatelství Mafra (vydává deníky Lidové noviny, MF DNES, servery Lidovky.cz nebo iDnes.cz) byla snaha pojistit si vliv na většinové veřejné mínění.

„Nebudu vůbec mluvit s novináři Mafry.“

„V žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře.“

„Ať si píší, co chtějí.“

Tato slova pronášel po oznámení vydavatelství Mafra, ale už v pátek ráno volal politickému redaktorovi LN a domáhal se odpovědi, proč v deníku chybí zmínka o čtvrteční tiskové konferenci jeho politického projektu ANO 2011. Babiš v telefonátu nejprve kritizoval, že LN jeho vystoupení na svých stránkách vůbec nezachytily. Opakovaně naléhal, na čí pokyn se tak stalo. A rozloučil se vzkazem na adresu vedení LN: „Doufám, že kluci vědí, co dělají. Asi nevědí, s kým mají tu čest.“

Pasáže z telefonátu Andreje Babiše s redaktorem LN

AB: No, koukal jsem do monitoringu. V Právu mám otvírák, v Hospodářkách velký článek a Lidovkách jsem nic nenašel.
LN: No... Já, řikám. Na tiskovce já jsem byl... Bohužel, já jsem prostý redaktor, který neurčuje to, co kde bude.

AB: Takže vám to zakázali? Mám tomu tak rozumět?

...

AB: Výborně. To vám dal pan Balšínek?
LN: Ne přímo. Jako by já většinou nejsem přímo s ním ve styku.

AB: Aha. A kdo vám dal ten pokyn?
LN: Eh... Tak mám nad sebou šéfa domácího oddělení, ale ten předpokládám de na poradu. A tam je i se šéfredaktorem a dalšími jako s komentátory a se vším možným. Takže.

AB: Ale kdo vám to konkrétně řekl, že nemáte psát?

AB: Zajímavé. Zajímavé, že všeci vaši konkurenti na to zprávy dávaj, protože můj ksicht totiž prodává tě noviny, pokud jste to ještě nezjistil.
LN: Eh. Já...

AB: Vy asi nechcete, aby se noviny vaše prodávaly.
LN: Já říkám jsem v tomhletom, pane Babiši, malý pán. Já o těch věcech nerozhoduju. Nemůžu s tím úplně moc dělat.
AB:
Jasně. Já se len vás ptám. Já se s vámi normálně bavim ako, ako občan Babiš. Ne ako...No.… já ani nejsem majitel MAFRY. Zatim. Já se ptám jako občan Babiš. Že jste byl na tiskovke.

Po dotazu z vedení společnosti Mafra, proč Andrej Babiš volal redaktorovi LN Janu Kálalovi, se budoucí vlastník vydavatelství Mafra rozhodl přijet do sídla redakce LN a za své chování se třikrát omluvil. "Byl jsem vytočený. Už se to nestane," řekl před celou redakcí Lidových novin. Uvedl, že ve firmách, které vlastní, je zvyklý mluvit s manažery i dělníky. Zároveň redakci navrhl uzavření etického kodexu, který by jasně vymezil vztah majitel - média.

LN už ve čtvrtečním vydání prostřednictvím sloupku šéfredaktora Dalibora Balšínka ujistily své čtenáře, že „stávající redakce nebude nic měnit na své editoriální politice, nebude podporovat zájmy žádných podnikatelských skupin či politických stran a ve svém složení zůstane nezávislá“.

Celý incident s redakcí začal vznikat už ve čtvrtek odpoledne, kdy Andrej Babiš vystoupil v pořadu 20 minut Radiožurnálu, kde odpovídal na otázky Martina Veselovského a mimo jiné prohlásil: „Dneska jsem měl tiskovku, na kterou nepřišla ani Mladá fronta, ani Lidovky, ani iDnes a když jsme tam volali, tak řekli, že oni jako mě budou ignorovat. Ještě jsem nikdy nekoupil firmu, která mě ignorovala.“

To však nebyla pravda. Politický redaktor LN Jan Kálal na tiskové konferenci ANO 2011 byl přítomen. V rámci dotazů se představil a s Andrejem Babišem hovořil. Babiš mimo jiné pochválil sloupek šéfredaktora. "Dobře to ten Balšínek napsal," řekl doslova Andrej Babiš po tiskové konferenci. V Radiožurnálu o šest hodin později toto setkání a účast reportéra LN na tiskové konferenci sdružení ANO 2011 popřel. Páteční Lidové noviny o tiskové konferenci hnutí ANO 2011 nereferovaly, protože na tiskové konferenci nezazněla žádná nová politická informace. Takový přístup se aplikuje u všech politických stran.

„Zajímavé, že všichni vaši konkurenti ty zprávy dávají, protože můj ksicht totiž prodává noviny, pokud jste to ještě nezjistil,“ zlobil se Babiš v telefonátu redaktorovi LN.

Přitom nebyl důvod. Ani konkurence se rozsáhleji nevěnovala výstupům z tiskové konference (deník Právo otiskl rozhovor s miliardářem, Hospodářské noviny informovaly o tom, že si na volby najal poradce z USA, deník MF DNES pouze uvedl, že Babiš nebude sedět v žádném orgánu Mafry). LN navíc už před dvěma měsíci otiskly celostránkový rozhovor s Andrejem Babišem, v němž se široce věnovaly jeho politickým slibům a cílům.

Autoři: ,