„Pokud bych chtěl ovlivňovat média, novináři si o tom řeknou,“ odmítal podnikatel a předseda politického hnutí ANO 2011 Andrej Babiš, že by za koupí vydavatelství Mafra (vydává deníky Lidové noviny, MF DNES, servery Lidovky.cz nebo iDnes.cz) byla snaha pojistit si vliv na většinové veřejné mínění.
„Nebudu vůbec mluvit s novináři Mafry.“
„V žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře.“
„Ať si píší, co chtějí.“
Dnes som mal hodně vystrašených otázek či nebudu zasahovat novinářům do řemesla. Samozřejmě ne, hned by se to rozneslo a byl bych mrtvý muž
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 27, 2013
Tato slova pronášel po oznámení vydavatelství Mafra, ale už v pátek ráno volal politickému redaktorovi LN a domáhal se odpovědi, proč v deníku chybí zmínka o čtvrteční tiskové konferenci jeho politického projektu ANO 2011. Babiš v telefonátu nejprve kritizoval, že LN jeho vystoupení na svých stránkách vůbec nezachytily. Opakovaně naléhal, na čí pokyn se tak stalo. A rozloučil se vzkazem na adresu vedení LN: „Doufám, že kluci vědí, co dělají. Asi nevědí, s kým mají tu čest.“
Pasáže z telefonátu Andreje Babiše s redaktorem LNAB: No, koukal jsem do monitoringu. V Právu mám otvírák, v Hospodářkách velký článek a Lidovkách jsem nic nenašel. AB: Takže vám to zakázali? Mám tomu tak rozumět? ... AB: Výborně. To vám dal pan Balšínek? AB: Aha. A kdo vám dal ten pokyn? AB: Ale kdo vám to konkrétně řekl, že nemáte psát? … AB: Zajímavé. Zajímavé, že všeci vaši konkurenti na to zprávy dávaj, protože můj ksicht totiž prodává tě noviny, pokud jste to ještě nezjistil. AB: Vy asi nechcete, aby se noviny vaše prodávaly. |
Po dotazu z vedení společnosti Mafra, proč Andrej Babiš volal redaktorovi LN Janu Kálalovi, se budoucí vlastník vydavatelství Mafra rozhodl přijet do sídla redakce LN a za své chování se třikrát omluvil. "Byl jsem vytočený. Už se to nestane," řekl před celou redakcí Lidových novin. Uvedl, že ve firmách, které vlastní, je zvyklý mluvit s manažery i dělníky. Zároveň redakci navrhl uzavření etického kodexu, který by jasně vymezil vztah majitel - média.
LN už ve čtvrtečním vydání prostřednictvím sloupku šéfredaktora Dalibora Balšínka ujistily své čtenáře, že „stávající redakce nebude nic měnit na své editoriální politice, nebude podporovat zájmy žádných podnikatelských skupin či politických stran a ve svém složení zůstane nezávislá“.
Celý incident s redakcí začal vznikat už ve čtvrtek odpoledne, kdy Andrej Babiš vystoupil v pořadu 20 minut Radiožurnálu, kde odpovídal na otázky Martina Veselovského a mimo jiné prohlásil: „Dneska jsem měl tiskovku, na kterou nepřišla ani Mladá fronta, ani Lidovky, ani iDnes a když jsme tam volali, tak řekli, že oni jako mě budou ignorovat. Ještě jsem nikdy nekoupil firmu, která mě ignorovala.“
To však nebyla pravda. Politický redaktor LN Jan Kálal na tiskové konferenci ANO 2011 byl přítomen. V rámci dotazů se představil a s Andrejem Babišem hovořil. Babiš mimo jiné pochválil sloupek šéfredaktora. "Dobře to ten Balšínek napsal," řekl doslova Andrej Babiš po tiskové konferenci. V Radiožurnálu o šest hodin později toto setkání a účast reportéra LN na tiskové konferenci sdružení ANO 2011 popřel. Páteční Lidové noviny o tiskové konferenci hnutí ANO 2011 nereferovaly, protože na tiskové konferenci nezazněla žádná nová politická informace. Takový přístup se aplikuje u všech politických stran.
„Zajímavé, že všichni vaši konkurenti ty zprávy dávají, protože můj ksicht totiž prodává noviny, pokud jste to ještě nezjistil,“ zlobil se Babiš v telefonátu redaktorovi LN.
Přitom nebyl důvod. Ani konkurence se rozsáhleji nevěnovala výstupům z tiskové konference (deník Právo otiskl rozhovor s miliardářem, Hospodářské noviny informovaly o tom, že si na volby najal poradce z USA, deník MF DNES pouze uvedl, že Babiš nebude sedět v žádném orgánu Mafry). LN navíc už před dvěma měsíci otiskly celostránkový rozhovor s Andrejem Babišem, v němž se široce věnovaly jeho politickým slibům a cílům.