2. června 2018 7:31, aktualizováno  11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevídaná podívaná. Hasiči oslavili vznik Československa fontánou z pražských náplavek

Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedmula do vzduchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedmula do vzduchu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Půlhodinovou vodní show, ve které se budou mísit barvy a hudba s proudy vody, chystají v centru Prahy na Vltavě na dnešní pozdní večer hasiči z celé země k oslavě stého výročí založení Československa. Od 22:00 se na světelné fontáně na Rašínově a Hořejším nábřeží mezi Jiráskovým a Palackého mostem bude podílet 1055 hasičů.

Do hlavního města se sjeli v uplynulých dnech, aby show připravili. Už 18:00 se sejdou, aby se na náplavkách po páteční generální zkoušce připravili k hlavnímu vystoupení. Celá akce začala ve středu záborem a oplocením části smíchovské i novoměstské náplavky. Poté na místo najely hasičské vozy a hasiči tu rozmístili kabely potřebné k ozvučení a osvětlení.

„Choreografie fontány se ujal režisér České televize pan Stanislav Vaněk a byl vytvořen speciální program určený pro tablety s navigací pro dirigenty,“ sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Celkem se akce zúčastní 210 hasičských družstev ze 77 okresů, k dispozici budou mít speciální software pro tablety, který bude znázorňovat pohyby jednotlivých proudnic. Jde o novinku, na dříve pořádaných menších hasičských fontánách bylo možné řídit se pokyny jednoho dirigenta. Nyní ale budou hasiči stříkat z obou stran náplavek i z pontonů uprostřed Vltavy a vzájemně se neuvidí.

Hasiči se připravují na akci ke 100 letům republiky.
Podle mluvčí hasičského sboru půjde o největší hasičskou fontánu v historii...

Akci iniciovali dobrovolní hasiči z Libereckého kraje, kde má pořádání podobných fontán třicetiletou tradici. Pravidelně také pořádají tuto podívanou jako vyvrcholení Hasičských slavností v Litoměřicích. Odtud přišel nápad oslavit výročí sta let republiky a největší hasičskou fontánu v historii předvést v Praze na Vltavě.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz