PRAHA V českém mobilním byznysu se rýsuje dříve nevídaná dohoda - dva tuzemští operátoři budou sdílet jednu síť.
Operátor Vodafone, respektive jeho vybraní zákazníci, intenzivně testoval síť konkurenčního U:fonu. Mobilkom, který U:fon provozuje, je nejmladším českým mobilním operátorem. Nabízí hlasové volání, ale hlavně připojení k rychlému mobilnímu internetu. Jeho majitelem je finanční skupina Penta.
„Rychlý internet“, tedy takový přístup k internetu, který by umožnil třeba sledovat online video, nyní Vodafone intenzivně staví. Vybudování standardní sítě třetí generace, kterou podporuje drtivá většina běžně dostupných mobilů, je podle mluvčího společnosti Miroslava Čepického „obrovskou prioritou“. „Do konce března 2011 pokryjeme signálem 3G třicet až čtyřicet českých měst,“ řekl Čepický.
Vybudování 3G sítě je ale poměrně nákladná záležitost, proto se operátoři soustředí nejprve na větší města. Síť U:fon má slušné pokrytí i na venkově. Formálně jde sice o síť „třetí generace“, je ale postavená na jiném standardu a běží na jiné frekvenci - U:fon má i své vlastní telefony a zařízení pro připojení k internetu.
Vodafone tak už od loňského podzimu konkurenční síť testoval. „Společně se zákazníky jsme dokončili testování datové sítě U:fonu a vyhodnotili jsme ho pozitivně. Proto nyní s Mobilkomem jednáme o možné komerční spolupráci,“ uvedl mluvčí Vodafonu Čepický. „Když se na ní dohodneme, začne ještě letos,“ dodal.
Podle informací LN už operátor poptává speciální zařízení, které by bylo schopné připojit se k oběma sítím: Vodafonu i U:fonu.
Případnou dohodou s U:fonem Vodafone získá mimo jiné i možnost vstoupit do většího množství veřejných zakázek. Státní organizace mnohdy totiž vyžadují v zadání, aby operátor nabízel i pokrytí rychlým mobilním internetem. To Vodafone na rozdíl od konkurence postrádá. To, že více operátorů funguje na jedné síti, je v zahraničí docela obvyklé. Na tomto principu pracují takzvaní virtuální mobilní operátoři, kterým klasický operátor - vlastník sítě - velkoobchodně prodává její kapacitu.
Nabídka je ale zatím formulována podle zdrojů LN jednosměrně - zatímco Vodafone bude využívat síť U:fonu, ten se nedostane k frekvencím Vodafonu. Čeští mobilní operátoři si ostatně své sítě žárlivě střeží a nikoho do nich nepouštějí, nenutí je k tomu ani národní regulátor Český telekomunikační úřad.
U:fon by si přitom podobnou dohodu, která by jeho zákazníkům umožnila využít standardní síť některého z českých mobilních operátorů, přál. Jeho vedení o tom, že by se na takzvaném národním roamingu U:fon rád dohodl, mluvili už loni v prosinci.
***
Sdílení sítí * Čeští operátoři dosud o sdílení sítí nechtěli ani slyšet. Před třemi lety o společné síti pro rychlý mobilní internet s Telefónikou a T-Mobilem vyjednával Vodafone. Jeho tehdejší šéf Grahame Maher argumentoval tím, že se tak výrazně sníží vysoké náklady na výstavbu. K dohodě ale nikdy nedošlo. * Na rozdíl od pevného internetu, kde je přeprodávání velkoobchodní nabídky dominantní Telefóniky O2 menšími operátory běžná věc, není v Česku možné podobně vstoupit i do mobilní sítě. Čeští mobilní operátoři si své „stříbro“ žárlivě střeží. Také proto není v ČR žádný virtuální operátor, jako je například v Británii Tesco Mobile či Aldi Talk v Německu. Případná dohoda U:fonu s Vodafonem by tak byla první podobný případ v ČR.