Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neviditelná policie. V noci

Česko

Nový nátěr policejních vozů může zmást řidiče * Policie to za chybu nepovažuje

PRAHA Když zhruba před půl rokem policisté vybírali nový nátěr svých služebních vozů, měli před očima jasnou předlohu.

Chtěli, aby byly jejich vozy stejně dobře viditelné ve tmě jako auta jejich britských kolegů.

Téměř se to povedlo. Nový modro-žlutý reflexní nátěr policejních vozů má ale slabinu. V noci totiž není vidět to nejzásadnější -nápis policie. Zatímco reflexní plocha, kde je uveden slogan „pomáhat a chránit“ a tísňová telefonní linka 158, svítí do dáli, černý nápis policie naprosto zaniká.

„Je výborné, že policisté reflexní prvky zavedli. Je to důležité zejména kvůli bezpečnosti, ale bohužel mají tuto chybu. Nápis policie by měl být vidět i v noci,“ myslí si dopravní expert Jaroslav Hořín.

Podle něj by měli řidiči ihned vědět, s kým mají tu čest.

„Funguje to totiž jako jistá prevence. Policejní auto by mělo být vidět a vzbuzovat respekt. Policisté tím vlastně řidiči říkají, jsme tady a sledujeme tě, tak si dávej pozor. Víme přece, že když jedou řidiči rychle a spatří auto policie, automaticky zpomalí,“ vysvětluje Hořín. Podle něj se takto snaží vzbuzovat respekt téměř všechny policejní sbory na světě. „Například na izraelských dálnicích jezdí policejní vozy se spuštěným majákem bez houkačky. Chtějí být vidět,“ udává příklad odborník. Česká policie se ale brání. Podle tamního odboru nejde o chybu, ale o záměr.

„Hlavním důvodem nového zbarvení policejních vozů byla bezpečnost posádky. Zkrátka šlo o to, aby do odstaveného služebního vozu nenaboural jiný vůz. Reflexní pruhy proto pokrývají celý bok vozu,“ vysvětluje mluvčí Policejního prezidia David Kubalák.

To, že není vidět nápis policie, prý nevadí. „Policejní barvy jsou už tak charakteristické, že řidiči naše auta snadno poznají i bez nápisu,“ dodává Kubalák.

Na nové zbarvení policejních vozů si stěžují i řidiči.

„Nová policejní auta nejsou pořádně vidět ani za dne. Když je špatná viditelnost, tak úplně zanikají mezi ostatními auty,“ tvrdí řidič Václav Hnátek a dodává:

„To, že nápis policie není ve tmě vidět, prozrazuje o tom, kdo návrh vymýšlel nebo schvaloval, že nemá všech pět pohromadě.“

Nápis policie by měl ve tmě svítit i podle experta na reklamu Štěpána Woldeho. Ten ale tento nedodělek za nijak velký prohřešek nepovažuje.

„Myslím si, že to až tak velké neštěstí není. Už samotné pruhy, tak jak jsou na policejních vozech nalepeny, jsou velmi výrazné. Na druhou stranu je pravdou, že pokud by byl reflexní i nápis policie, tak to působení bude ještě výraznější a silnější,“ myslí si.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!