Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevidomí se dotknou hvězd

Česko

Český vynálezce vytvořil počítačový program, který znázorní oblohu jako plastickou mapu Hvězdy na obloze vidíme jako tisícovky jasných bodů. Přiblížit tento pohled nevidomým se rozhodl Petr Brzobohatý, student Vysoké školy polytechnické v Jihlavě a testér počítačové firmy.

Vycházel z faktu, že hvězdy jsou jako série čísel zapsány v databázích. Prakticky jsou tak zachyceny všechny kosmické objekty vyfotografované pozemskými dalekohledy nebo na satelitech. Číslice popisují jasnost a polohu každého objektu. Počítačový program vyvinutý Petrem Brzobohatým převádí tyto numerické informace do podoby plastické mapy. Nevidomý si tak může každé souhvězdí skutečně ohmatat.

Plastický vesmír pro celý svět Reliéfní mapu vyrábí tzv. infrapícka, tiskárna s tepelným zářičem. Dokáže každý bod nebo čáru, která se vyznačí na speciální papír, přeměnit působením tepla na vystupující reliéf.

„Podle databáze lze simulovat jakoukoliv část oblohy. Takže například člověk ze střední Evropy si může zobrazit hvězdy viditelné z Austrálie nebo oblohu z kteréhokoliv jiného místa naší planety,“ říká Petr Brzobohatý.

Program zároveň umožňuje zvolit i úhlové zvětšení a typ dalekohledu. Ti šikovnější si budou moci teleskop i sami navrhnout. Vybrat si například typ optiky, průměr zrcadla, okuláru a ohniskovou vzdálenost. V současné době zkouší tvůrce spolehlivost a funkčnost základní verze programu. Až testování skončí, spustí nejpozději do poloviny příštího roku provoz naostro. Program dovolí zobrazovat pouze některé základní objekty: hvězdy, souhvězdí, Měsíc... Petr Brzobohatý v rámci svých možností vyvíjí další verze, které plasticky zobrazí také jiné vesmírné objekty včetně mlhovin, galaxií, planet atd.

Virtuální hmatový hvězdářský dalekohled bude přes internet přístupný zájemcům z celého světa. Autor projektu TGST - TyphloGraphic Space Telescope předpokládá, že dalekohled pro nevidomé najde uplatnění především ve hvězdárnách a ve speciálních vzdělávacích zařízeních. „Tiskárna s tepelným zářičem je totiž poměrně nákladné zařízení,“ vysvětluje Brzobohatý. Podle jeho dosavadních zkušeností je o virtuální hvězdářský dalekohled zájem. Ozvali se například i odborníci z USA, kteří by chtěli jeho program pro nevidomé propojit se svým systémem pro slabozraké.

Je výhodné, když pohyb prstů ohmatávajících plastickou mapu doprovází komentář člověka, který o astronomii už něco ví. Bude proto záležet na hvězdárnách, jak projekt využijí. Zda do předsálí „pouze“ umístí počítač s reliéfní tiskárnou a nechají jeho využití volný průběh, anebo doplní hmatové poznávání také výkladem.

Autor by samozřejmě uvítal ten druhý přístup. Ale kromě aplikací také uvažuje o dalším osudu projektu. „TyphloGraphic Space Telescope je vytvářen v PHP a Java verzích. Předpokládám, že zdrojový kód softwaru časem zpřístupním vývojářům pro svobodné úpravy a používání,“ říká Petr Brzobohatý.

Slunce váží přibližně sto kilogramů Díky možnosti sestrojit si dalekohled podle vlastního přání lze program použít rovněž jako pomůcku při poznávání základů astronomických přístrojů. Ostatně nápad vyvinout teleskop pro nevidomé dostal Petr Brzobohatý po zkušenostech s vedením astronomického kroužku pro zrakově postižené děti.

Od roku 2001 tak sám financuje vývoj nejrůznějších pomůcek otevírajících nevidomým cestu do vesmíru. Vyvinul například hmatové planetárium, které najdou zájemci v brněnské hvězdárně Mikuláše Koperníka na Kraví hoře.

Vsoučasné době Brzobohatý připravuje podklady pro tvorbu sluneční soustavy z keramiky. Slunce váží okolo sto kilogramů a jeho průměr činí jeden metr, Jupiter a Saturn měří čtyřicet centimetrů. Celá soustava zabere přibližně prostor tělocvičny. Zájem o prezentaci už projevilo Irsko a Turecko.

***

Prsty poznávají vesmír

Trojrozměrnou mapu vesmíru pro nevidomé připravuje podle vlastního počítačového programu student a testér Petr Brzobohatý. Programem lze vytvořit plastickou mapu jakékoliv části oblohy, takže například člověk ze střední Evropy si může zobrazit hvězdy viditelné z Austrálie.

Program převádí číselné informace o hvězdách do podoby plastické mapy, kterou vytváří tiskárna s tepelným zářičem.

Celkový pohled na plastickou mapu mlhoviny M13 v souhvězdí Herkula. Nevidomí hmatem rozeznají jednotlivé shluky hvězd.

Detail plastické mapy se souhvězdím Herkula, ve kterém se nachází mlhovina M13. Mlhovina je stará více než 12 miliard let a obsahuje přes 100 tisíc hvězd.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...