Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nevím o tom, že by hrozilo zastavení dotací z EU, říká Dobeš

Česko

  12:50aktualizováno  17:16
PRAHA - Ministr Josef Dobeš (VV) tvrdí, že nehrozí zastavení čerpání dotací pro oblast vzdělávání ve výši zhruba 50 miliard korun. Podle něj žádný dopis podobného obsahu do Česka nepřišel.

Ministr školství Josef Dobeš (VV). foto: ČTK

Stálé zastoupení České republiky v Bruselu minulý týden uvedlo, že na Úřad vlády zaslalo diplomatickou nótu. Údajně se v ní hovoří o hrozbě zastavení celého Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) ze strany Evropské komise.

"Není žádná informace, že by dopis dorazil do České republiky," uvedl však Dobeš v pondělí na tiskové konferenci. Zda nějaká depeše přes víkend nedošla si prý ověřoval ještě dopoledne na Úřadu vlády.

Vyjádření velvyslankyně při EU Mileny Vicenové

„Dne 24. ledna mi odeslal generální ředitel pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování Koos Richelle dopis, v němž oznámil zastavení průběžné platby z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Jde o částku ve výši 46 983 414 EUR. Důvodem jsou závažné nedostatky ve fungování systémů řízení a kontroly dotčené pomoci v tomto programu. Na tento dopis musí Česká republika co nejdříve odpovědět a přesvědčit Komisi o tom, že se uskutečnila zásadní zlepšení a přijala požadovaná opatření. Pokud členský stát, tedy Česká republika,  požadovaná opatření nepřijme, může Komise podle článku 92 nařízení 1083/2006 přijmout rozhodnutí o zrušení celého příspěvku Společenství na operační program nebo jeho části. Dopis jsem obratem standardní cestou předala MZV, Úřadu vlády, MMR, MF a MŠMT.“

Riziko navíc minulý týden potvrdil sám premiér Petr Nečas (ODS). "Zastavení Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost opravdu hrozí,“ sdělil Nečas.

Dobeš ale obavy nesdílí. "Čerpání dotací garantuji," prohlásil a dodal, že stejně jako v případě státních maturit prý "dá hlavu na špalek", pokud by dotace byly zastaveny.

K TÉMATU:

Celkově je na program OP VK do roku 2013 alokováno 53,8 miliardy korun. Zhruba 4 miliardy už ministerstvo vyčerpalo. Zánikem programu by tak Česko přišlo skoro o 50 miliard korun a projekty, které probíhají, by vláda musela zaplatit ze státního rozpočtu.

Přijde Dobeš o 50 miliard? Kritika zní i z VV
Dobeš po kritice Bruselu zastavil projekt SPORT

Ministerstvo už má prý jasný plán, jak se vypořádat s výtkami Evropské komise, které obsahuje audit za roky 2007-2011. Komise ministerstvu vyčítá například nedostatečné čerpání dotací, výběr projektů nebo nedostatky ve výběrových řízeních.

"Do konce února posíláme zprávu, kde popisujeme již vyřešené věci a navrhujeme nápravy," popsal Dobeš, jak bude v příštích týdnech jeho resort pokračovat. Do konce března pak podle něj ministerstvo zašle komisi zprávu, že již má účinná opatření a že věci, které jsou v auditu, budou opraveny.

V dubnu by se pak podle něj mělo obnovit proplácení dotací za zhruba 1,2 miliardy korun, které komise zastavila v polovině ledna kvůli chybám v projektech OKNO a SPORT.

Čerpání dotací jsem zlepšil

Dobeš se na tiskové konferenci hájil tím, že problémy s čerpáním dotací byly, už když do úřady přišel. "Je to moje odpovědnost, zda to zvládnu, ač jsem to zdědil," dodal však vzápětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na svou obhajobu ale ještě uvedl, že když školství převzal, bylo do té chvíle čerpáno jen 0,27 procenta možných financí  v rámci 405 projektů. Operační program už byl přitom téměř v poločase. Ke konci roku 2011 podle něj  resort vyčerpal 12 procent a běží 6500 projektů. Audit Evropské komise ale ukázal, že má ministerstvo v čerpání dotací ještě velké mezery.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!