Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevím, proč to démonizujete

Česko

Nové plzeňské odhalení – Příběh psychologa, který zkouší studenty z práva

Posudek psychologa Pavla Prunnera rozhoduje o tom, kdo se může stát soudcem či státním zástupcem. Právě jeho ale komise rektora plzeňské právnické fakulty podezírá z nekalostí. Přestože nemá patřičné vzdělání, měl zkoušet lidi blízké bývalému vedení fakulty.

* LN Komise rektora, která zkoumá nekalosti na plzeňských právech, kritizuje, že teorii práva a právní filozofii zkoušel člověk bez právnického vzdělání. Podle našich informací tím myslí vás.

Nekomentuji.

* LN Zkoušel jste teorii práva a právní filozofii?

A kdy to mělo být? Víte, kolik já zkouším lidí?

* LN Měl jste konkrétně zkoušet kolegu z akademického senátu Daniela Teleckého a Jana Suchého, který pracuje v advokátní kanceláři bývalého proděkana Milana Kindla.

Až se mě zítra zeptáte, koho jsem zkoušel dnes, bylo to padesát lidí, nebudu si to pamatovat.

* LN Ale Teleckého a Suchého přece dobře znáte, to byste nezapomněl?

Nepamatuji si to. S těmito lidmi jsem seděl tolikrát, že si to nepamatuji. Nevylučuji to, ani to nepotvrzuji. Pamatuji si, že jsem seděl v komisi u Stanislava Grosse. To byl Gross, proto si pamatuji. Měl jsem v ruce jeho rigorózní práci, byla obsažná. Rigorózní řízení proběhlo normálně, řádně. Četly se posudky, Gross byl trochu nervózní, ale odpovídal poměrně slušně.

* LN Je podle vás špatně, když z teorie práva zkouší člověk bez právnického vzdělání?

Nemyslím si, že by to musel být problém, pokud se tomu někdo věnuje, když ten obor řekněme patnáct dvacet let dělá.

* LN Zkoušel jste tedy teorii práva a právní filozofii?

Nepamatuji si to. Je to možné. Určitě by to ale bylo s někým, určitě bych to nezkoušel sám. Pokud se to stalo, tak jsem zkoušel spolu s nějakým odborníkem. Pokud jsem to připodepsal, pokud někdo ukáže protokol s mým podpisem, tak se k podpisu přihlásím. To ale neznamená, že tam neseděl odborník. Je možné, že v daném okamžiku, kdy se to protokolovalo, odešel. Nepamatuji si to, jen to hypoteticky konstruuji. Třeba jsem ten protokol připodepsal, ale nemůžete vědět, zda jsem zkoušel. Určitě jsem to nezkoušel sám.

* LN Rektorská komise také řekla: za závažné pochybení je považováno složení zkušební komise pro státní doktorskou zkoušku, jejímž předsedou je docent bez právnického vzdělání. Řeč je podle našich informací znovu o vás.

Není na tom nic protiprávního ani neetického. Na společenskovědních fakultách je to běžné. Ať má akreditační komise stejný metr pro právnické i neprávnické fakulty. Mé komisi, když jsem v roce 1991 obhajoval v akademii věd titul CSc., předsedal politolog a filozof Radim Palouš. A například na samotné pražské právnické fakultě byl po revoluci děkanem sociolog, předsedal vědecké radě, která v té době udělovala docentury a profesury. Nikdo to nezpochybňuje.

* LN Problém je ale také v tom, že jste měl předsedat zrovna komisím, před kterými stáli lidé blízcí bývalému vedení plzeňské fakulty.

Nevím, proč to démonizujete. Cítím se jako člověk, který je neoprávněně napadán. Nejsem si vědom ničeho, co by se nedělo také na jiných fakultách.

* LN Nesouhlasíte tedy se závěrem rektorské komise ani s akreditační komisí?

Nenapadám to, ale domnívám se, že je možné mít na to jiný názor. K tomu, že jsem předsedal komisi, mohlo dojít i tak, že někdo v komisi náhle chyběl třeba z důvodu nemoci. Hledalo se, jak průběh zkoušky zabezpečit. Jsem plzeňský docent, byl jsem k dispozici. Jsem na fakultě člen oborové rady, vedu katedru forenzních disciplín, soudní problematice se věnuji přes dvacet let.

* LN Chcete říci, že vás přizvali do počtu a hned jste se stal předsedou komise?

Neříkám, že to tak bylo. Už si to nepamatuji. Máte obrovskou moc formovat mínění lidí. Prosím vás, neškoďte fakultě. Už dostala tolik úderů, teď by měla dostávat infuze.

* LN Jak by takové infuze měly vypadat?

Klid na práci je důležitý. Protože v okamžiku, kdy není klid, jsou lidé podráždění, učitelé reagují podrážděně na žáky...

* LN Jste mocný muž. Jeden ze dvou psychologů, kteří rozhodují o tom, kdo může a kdo nemůže být soudcem či státním zástupcem.

Nechápu, proč o tom v této souvislosti hovoříte. Je to dvacet pět let odborné erudice, nemíním to politizovat a dávat do souvislosti s fakultou. Považuji se za člověka, který dělá věci maximálně objektivně. Neměl jsem od soudů reklamace, nestěžují si, že bych jim doporučil někoho špatného.

* LN Nezpochybňují nekalosti, kterých jste se podle rektorovy komise, stejně jako podle akreditační komise měl dopustit na fakultě, také důvěryhodnost této vaší činnosti?

Nemáte ode mě svolení o tom v tomto kontextu psát. Něco démonizujete, potřebujete skandál, proto o tom píšete. Piště o tom v jiném kontextu, v jiném článku a v jiných souvislostech. Rád se vám k tomu potom vyjádřím.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...