Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kupčení s hlasy se rozmáhá. Hlas za 500 v Opavě i Těšíne, tvrdí sdružení

Česko

  13:15aktualizováno  18:16
PRAHA - Nakupování voličských hlasů se podle nevládních organizací stalo v Česku běžným jevem, týká se především sociálně vyloučených lokalit. Při letošních komunálních volbách se kromě známých případů dělo třeba v Praze 10, v Brně či v Kadani, uvedli zástupci Nadačního fondu proti korupci, Oživení, Transparency International a sdružení Naši politici, kteří monitorovali možné manipulace s voličskými hlasy. Žádají kvůli tomu zpřísnění volebního i trestního zákona.

Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala 10. října pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS foto: ČTK

„Nakupování hlasů je v sociálně vyloučených lokalitách naprosto běžným jevem,“ uvedl Lukáš Landa ze sdružení Oživení. Podle něj o tom svědčí informace z Ústí na Labem, Bíliny, Českého Těšína, Ostravy nebo z Opavy.

V Horním Jiřetíně se zase k trvalému pobytu v obci přihlašovali letos znovu stejní lidí, kteří při minulých volbách podnikli tento krok před čtyřmi lety za 10 tisíc korun, řekl Landa. V Praze 10 v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Sámově ulici dostali jeho klienti předvyplněné hlasovací lístky ve prospěch uskupení Nezávislí pro Prahu 10 - hnutí pro lepší desítku a kandidáta ODS Richarda Černého, uvedla právnička Oživení Petra Bielinová.

Kdo porušil zákon?

„Nebyly nám předloženy žádné důkazy o tom, že by dotyčné osobě někdo lístek záměrně upravil. Bez důkazů lze bohužel v dnešní době nařknout kohokoli z čehokoli,“ komentoval obvinění mluvčí starosty Bohumila Zoufalíka z hnutí Nezávislí pro Prahu Jan Charvát. Podle něj porušila zákon naopak volební komise, která pomáhala lístek označit, a odhalila tak údajný předvyplněný lístek.

V Českém Těšíně se zase podle svědectví kupčilo s hlasy ve prospěch ČSSD a uskupení SOS pro Český Těšín. V případě ČSSD mělo organizovanou formu, nákupčí podle Janusze Koniecznyho z Nadačního fondu proti korupci nabízeli 500 korun za hlas v salonku baru na sídlišti Svibice.

Výsledky komunálních voleb

V Brně se kupování hlasů týkalo i senátních voleb. Voliči, které doprovázeli „volební koordinátoři“, přišli hlasovat výměnou za náramky, které jim umožňovali vstup a pohoštění zdarma v klubu Musilka, uvedl Konieczny. V Kadani byli koupení voliči sváženi k urnám taxislužbou z městské části Prunéřov. V exponovaných okrscích se účast zvýšila až o 70 procent. V Opavě byl podle Landy zmapován případ, kdy dvě osoby nabízely kandidujícím politikům sehnání 800 voličských hlasů v ceně 450 korun za hlas. Organizovanou formu mělo kupčení s hlasy v Bílině, figuroval v něm jeden z místních obchodníků, uvedl analytik sdružení Naši politici Michal Voda.

Organizace své poznatky předali policii. Případ ústecké čtvrti Mojžíř, kde o zneužívání voličských hlasů sociálně slabých za 200 korun vypovídala i předsedkyně volební komise, ale policie podle Bielinové uzavřela s tím, že k nezákonnému jednání nedošlo.

Kupčení jako běžný jev

Kupčení s hlasy se objevilo už při minulých komunálních volbách. V pěti obcích se kvůli tomu musely volby z rozhodnutí soudů opakovat, odsouzen byl ale jen jeden člověk, uvedla Bielinová. Podle ní by proto byla vhodná změna trestního řádu, aby policie mohla k odhalení trestného činu maření přípravy a průběhu voleb využívat odposlechy stejně jako při odhalování úplatků. Kupčení s hlasy by mohlo omezit také vydávání hlasovacích lístků až ve volebních místnostech. Účelové sestěhovávání voličů by pak mohl řešit zákaz změny trvalého pobytu voličů v době šesti měsíců před volbami, míní sdružení.

Autoři: ,