Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fake news v závěru kampaně. Zeman postupuje automaticky, stojí ve výzvě, šetří ji policie

Česko

  9:16aktualizováno  13:21
PRAHA - V nejostřejší fázi prezidentské kampaně se na sociálních sítích objevil hoax (falešná zpráva), který míří na nepoučené fanoušky Miloše Zemana. Hojně sdílená výzva na sociálních sítích měla voliče přesvědčit o tom, že se v prvním kole prezidentských voleb vybírá soupeř pro úřadujícího prezidenta, který automaticky postupuje do druhého kola. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se sdělení objevilo i v podobě letáků ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Ostravští policisté kvůli letáku zahájili trestní řízení.

Hoax nabádal Zemanovy příznivce, aby si počkali na druhé kolo voleb. foto: Twitter Jiřího Ovčáčka.

„Vážení voliči Miloše Zemana,“ zní text letáku, jehož fotografii Ovčáček sdílel, „pokud chcete volit současnou hlavu státu Miloše Zemana, pak v 1. kole nikam nemusíte.“ Údajný leták tvrzení vysvětluje jako novinku letošního roku - obhajujícímu prezidentovi je díky ní prý zajištěn automatický postup do druhého kola. „Prosím, zůstaňte doma a přijďte až 25. a 26. ledna,“ stojí ve falešné zprávě.

11.ledna 2018 v 18:29, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 09:12

Lživý leták, který se objevil ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Vyzývám protikandidáty, aby se od této hnusné praktiky distancovali! https://t.co/QuD6qE41X7

Sdílení falešné zprávy získalo hlubší politický rozměr v momentu, kdy Ovčáček na svém twitterovém účtu vyzval Zemanovy soupeře o Hrad, aby se od údajného rozesílání letáků distancovali. Informace o dezinformační kampani se krátce po hradním mluvčím ve čtvrtek chytil i server Parlamentní listy, který zprávu podal jako varování před útokem na Zemanovy voliče. Řada odpůrců současného prezidenta jej na sociálních sítích naopak sdílí s tím, že Zemanovi voliči mohou vynechat i kolo druhé.

Zeman v prvním kole nevyhraje, soudí experti. Podle nich rozhodne negativní kampaň

Výzva podobná té z letáku se objevila také v satirickém internetovém pořadu Šťastné pondělí, jehož autor Jindřich Šídlo přirovnával volby k obhajobě boxerského mistrovského pásu, kde jeho držitel také čeká na jednoho vyzyvatele. Před sněmovními volbami si v rámci internetového humoru lidé přeposílali podobné výzvy směřované k voličům SPD a ANO. Nepravdivě uváděly, že pokud se voliči nemohou rozhodnout, mohou dát podle nového zákona hlas zároveň více stranám.

Místopředsedkyně SPO podala trestní oznámení

Nejnovější hoax se ve čtvrtek dostal do hledáčku ostravské policie. Ta čin šetří jako maření přípravy a průběhu voleb a referenda a autora letáku hledá. Pokud bude pachatel dopaden, hrozí mu šest měsíců až tři roky vězení. Trestní oznámení policie obdržela ve čtvrtek ve večerních hodinách. Výzva se byla podle informací policie objevila ve schránkách domu v Ostravě-Zábřehu na Volgogradské ulici.  

Rozdělený národ

Trestní oznámení podala ve čtvrtek večer bývalá místopředsedkyně moravskoslezské organizace Strany práv občanů Ludmila Večerková. Osobně leták nedostala. Policii kontaktovala na základě informací, které získala od známých. „Je to hrozné. V tuto chvíli je jedno, jestli se jedná o Miloše Zemana nebo jiného kandidáta. Taková zpráva spoustu lidí ovlivní. Hlavně starší. Mohou si myslet, že leták je pravdivý. Je to nefér boj,“ řekla ČTK.

Všichni vyzyvatelé prezidenta Miloše Zemana.
Miloš Zeman během projevu na slavnostním večeru na Pražském hradě k zahájení...

„Kriminalisté započali prověřovat veškeré související informace. Žádáme občany, kterým byl předmětný leták s nepravdivým sdělením doručen, aby nás kontaktovali na lince 158. Za pomoc děkujeme,“ informuje ostravská policie v  tiskové zprávě. Police zároveň konstatuje, že se výzva šíří i na internetu.

Prohlášení ministra vnitra k volbě prezidenta

V souvislosti s volbou prezidenta republiky jsou šířeny mylné a nepravdivé informace, ve kterých se konstatuje, že současný prezident automaticky postupuje do druhého kola, a voliči jsou tak vyzýváni, aby kandidáta na prezidenta Miloše Zemana nevolili. 

Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé.

Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů.


Ministr vnitra
Lubomír Metnar

Na šíření hoaxu v pátek dopoledne zareagovalo ministerstvo vnitra. „Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé,“ uvedlo na webu  (viz box).

Zprávu o hoaxu ve svém hlavním zpravodajském bloku ve čtvrtek zmínila i TV Nova. Zpráva, která informaci vyvrací, se však v sestříhané podobě – naznačující pravý opak – objevila na facebookovém profilu Idiot z Novinek. Příspěvek měl v pátek ráno před stažením stihlo sdílet přes 60 lidí a shlédly jej tisíce.

Češi si prezidenta v historicky druhé přímé volbě začnou volit již s druhou hodinou odpoledne v pátek. O prezidentský úřad se utká celkem devět kandidátů, a to nejprve v pátek 12. a sobotu 13. ledna – a nejsilnější dva případně ještě o čtrnáct dní později. Všichni kandidáti mají stejné podmínky.

K druhému kolu dojde tehdy, pokud ani jeden z devíti uchazečů o Hrad v prvním kole nezíská nadpoloviční počet hlasů. Tehdy by do druhého kola postoupili dva kandidáti s nejvyšším podílem. Prezidentem bude v druhém kole zvolen kandidát, který obdrží vyšší počet platných hlasů. V případě shodného počtu hlasů by musela být vyhlášena nová volba, a to do deseti dnů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat