Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Nevracejte se do Klausovy éry“

Česko

PRAHA V historii ODS půjde o ojedinělý kongres i tím, že na něm od roku 1992, kdy se konal ustavující, bude prvně chybět předseda strany, který by přednesl zahajovací řeč.

Prezident Václav Klaus, který stranu před osmnácti lety zakládal, se přes osobní pozvání od Petra Nečase omluvil. Mirek Topolánek, jenž Klause vystřídal v roce 2002 ve Františkových Lázních, se zase cítí uražený. A Nečas je stále „jenom“ lídrem, nikoli předsedou.

Topolánek do pražského hotelu Clarion nepřijede, namísto toho včera hlavní manažer ODS Jan Kočí obdržel jeho silně kritický dopis určený delegátům. Zdravici Václava Klause zase včera převzal a delegátům osobně přečte Nečas. „Prezident posílá dopis, který je laděn nikoli neutrálně, ale vyjadřuje jeho vztah k ODS,“ nastínil včera LN jeho ladění.

To Topolánek se zřejmě do strany pustí tvrdě. Kromě jiného se mu nezamlouvá, že se současné vedení v čele s Nečasem snaží do politiky občanských demokratů vrátit styl Václava Klause. „Považuje jeho politiku za překonanou a v Evropě izolovanou. Byla by podle něj chyba vypořádat se s Topolánkovou érou tak, že se strana vrátí do éry Václava Klause,“ popsal serveru Aktuálně. cz Topolánkovy myšlenky důvěryhodný zdroj z jeho okolí. Kromě toho má bývalý šéf ODS v dopise, který strana úzkostlivě tají, delegáty vyzvat, aby zvolili Nečase. Ačkoli strana podle bývalého předsedy udělala chybu v závěru kampaně, kdy – už pod Nečasovým vedením – útočila na TOP 09 a tím prý odradila voliče. Topolánkův projev nikdo číst nebude, delegátům bude k dispozici vytištěný.

Na kongresu nebude žádný zahraniční host. Pozvání naopak přijali šéfové možných koaličních partnerů z TOP 09 Karel Schwarzenberg a VV Radek John.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!