Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Palasovy ušpiněné miliony? Nemám důvod to komentovat, říká premiér Sobotka

Česko

  6:00
PRAHA - „Ujistil mě, že není nic, co by tajil.“ Těmito slovy podržel Bohuslav Sobotka v roce 2010 Jaroslava Palase. Stavba jeho luxusního domu byla prý v pořádku. Po aktuálních závěrech policie, že si senátor na sídlo zkrátka nemohl legálně vydělat, ale nyní Sobotka mlčí.

Jaroslav Palas a Bohuslav Sobotka na archivním snímku. Palas byl tehdy moravskoslezským hejtmanem. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Když v září roku 2010 vyplula na povrch kauza Jaroslava Palase, jehož luxusní dům v Ludvíkově na Bruntálsku byl tou dobou ve výstavbě, měl současný senátor co vysvětlovat. Na kobereček si ho pozval i tehdejší úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Minus 10 milionů. Senátor Palas postavil penzion z černých peněz, míní policie

Po očekávané schůzce se ale vytasil s jasnou podporou: Palas mu prý vše vysvětlil a on nemá potřebu pochybovat o tom, že si jeho stranický kolega na dům vydělal spolu s manželkou legální cestou.

Jak ovšem informoval server Lidovky.cz, který se seznámil se závěry tříletého policejního vyšetřování, podle detektivů si Palas na luxusní sídlo své rodiny nemohl nikdy vydělat. A to ani v součtu s výdělkem své ženy i syna. A nepomohla ani desetimilionová půjčka od Palasova přítele (více čtěte ZDE). Podtrženo sečteno: manko Palasovy rodiny činí deset milionů korun.

Poté, co policie jednoznačně vyvrátila, že si Palas na penzion legálně vydělal, ale premiér Sobotka odmítá celou věc komentovat. „O vině a trestu nemohou rozhodovat politici, ale výhradně orgány činné v trestním řízení či nezávislý soud. Senátor Palas není už téměř tři roky členem ČSSD, nemám důvod ani potřebné informace, abych tuto kauzu komentoval,“ vzkázal serveru Lidovky.cz Sobotka.

Na dotaz, jak mu tehdy Palas své miliony vysvětlil a jak jeho odpověď hodnotí dnes, ve světle policejních závěrů, už nereagoval vůbec.

Palas plní své sliby

  • „Jaroslav Palas je příkladem politika, který plní své sliby. Jako sociální demokraté máme jistotu, že pokud bude v Senátu, tak to bude velká šance, že v budeme s podobnými poslanci schopni zabrzdit a zkomplikovat přijímání zákonů, které mohou ohrozit běžný život lidí,” přesvědčoval tehdy občany Zaorálek.

Když Jaroslav Palas před pěti lety bojoval o křeslo v Senátu, podporu obdržel i od svých straníků. Například Lubomír Zaorálek s ním tehdy vyrazil na setkání s voliči do Vrbna pod Pradědem. Po vypuknutí skandálu ale současný ministr zahraničí veřejně prohlásil, že chce od Palase vysvětlení.

„Pan Zaorálek není mým nadřízeným, takže mu nic vysvětlovat nebudu,“ reagoval tehdy podrážděně Palas pro MF Dnes. Nakonec Zaorálek otočil: pokud prý vysvětlení stačilo Bohuslavu Sobotkovi, stačí to i jemu. Jenže ani on se ke svému tehdejšímu postoji vyjadřovat nechce: telefony nezvedá, na sms zprávu neodpověděl.

Jen kapka v moři

V případu senátora Palase mluví jednoznačná čísla. Jak uvedli vyšetřovalé, kteří přes tři roky zkoumali Palase, jeho ženu Jiřinu i syna Jana, dohromady si trojice vydělala 40 999 152 korun. Z toho deset milionů ovšem činila podezřelé půjčka (více čtěte ZDE). Investovat si ale Palasovi mohli dovolit mnohem víc, a to 50 411 006 korun.

Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.

„Závěrečné bilancování prokázalo jednoznačný bilanční schodek ve výši minimálně 9 411 854 korun, a to s přihlédnutím k existenci dlouhodobé půjčky 10 milionů korun, se skutečný původ finančních prostředků uhrazených v hotovosti v celkovém objemu 13 677 030 policejnímu orgánu objasnit nepodařilo,“ konstatovali závěrem vyšetřovatelé.

Audi se slevou nebo bydliště pro Palasova bratra? Asistent Horáček to zařídí

Předseda Senátu a výrazná tvář ČSSD Milan Štěch upozorňuje, že Palas už dlouhou dobu není členem sociální demokracie. „Funguje presumpce neviny. Pokud mu policie nic neprokázala a není obžalován, lze k tomu jen těžko něco říct. Kdybych ale byl v jeho situaci, snažil bych se veřejnost přesvědčit, že jsem peníze nabyl legálně,“ uvedl Štěch s tím, že posoudit to musí přímo voliči.

Podle Štěcha ale platí jedno: veřejně činná osoba má být schopna prokázat, kde a jak majetek získala. „Pan Palas je bohužel kapka v moři. Jsou tu lidé, kteří patří mezi nejbohatší lidi v republice a nejsou schopni prokázat, kde peníze vzali. Pokud jsou prokázané takové disproporce, není to pro něj (Palase) dobrá výchozí pozice pro politickou práci,“ dodal Štěch.

Anketa

Server Lidovky.cz oslovil poslance s otázkou, jak by se měl senátor Jaroslav Palas zachovat. Zdali by měl nepoměr svého majetku vysvětlit voličům, či se rovnou vzdát funkce senátora. Zde přinášíme některé z nich:

  • Robin Böhnisch, ČSSD: „Nedomnívám se, že by lidé měli podnikat něco jen na základě toho, že si policie (nebo novináři) něco myslí.“
  • Jiří Petrů, ČSSD: „Plně respektuji závěry Policie ČR v této kauze a zároveň se ukazuje akutní potřeba zákona o prokazování původu majetku.“
  • Jiří Valenta, KSČM: „Spolehlivě nevyjasněné obohacení by mělo být důvodem k odstoupení z funkce jakéhokoliv politika, který je placen z veřejných zdrojů a to funkce senátora je. Transparence chování je zásadním předpokladem důvěry veřejnosti ve své volené zástupce.“
  • Petr Gazdík, TOP 09: „Osobně bych uvítal, kdyby policie dokázala vypátrat víc. Jinak ale důvodné pochybnosti kolem majetkových poměrů stojí za zvážení, zda ve funkci setrvat, pokud je pan senátor nebyl do této chvíle schopen rozptýlit on sám. Neočekávám ale, že by ho zrovna senátorský klub SPO+KSČM+Severočech tlačil k odpovědnosti. O to víc bych ale očekával od prezidenta Miloše Zemana, že bude na senátora, který zakotvil v klubu strany prezidentovi tak blízké, zvlášť silně a veřejně tlačit, aby původ majetku rozkryl.“
  • Bohuslav Chalupa, ANO: „Pokud pan senátor Palas není schopen vysvětlit onen poznatek, že si on, respektive jeho rodina, nebyla schopna na jimi vlastněný majetek vydělat legální cestou, pak je to opět velmi špatná informace pro nás pro všechny. Opět se prokazuje, že je mezi námi stále řada spoluobčanů, kteří mají pocit, že jsou si rovnější mezi rovnými.“
  • Ivan Gabal, KDU: „Je to věc jeho svědomí, jeho voličů a jeho strany. Vývoj ukáže jak na tom tento člověk v ohledu odpovědnosti je.“
  • Jiří Zlatuška, ANO: „Já bych ho nevolil ani bez této aféry, takže mou politickou důvěru nezklamal (spíš naplnil).“
  • Antonín Seďa, ČSSD: „Pokud vím, tak orgány činné v trestním řízení zastavily stíhání senátora J.Palase. Tato otázka má směřovat přímo na pana senátora, protože já nemám jiné informace než ty ze sdělovacích prostředků. A proto nemohu potvrdit, ani vyvrátit tvrzení vyšetřovatelů či novinářů. Obecně politik vždy nese na svých bedrech politickou odpovědnost za své činy a rozhodnutí.“
  • Martin Kolovratník, ANO: „Nerozumím tomu, jak může někdo s podezřelou finanční minulostí reprezentovat občany ČR na takto vysoké politické pozici. Senátoři obecně by podle mého názoru měli reprezentovat vysoké etické principy a nezávislost, hranici obecně platné presumpce neviny v tomto případě vnímám jako posunutou směrem k přísnějšímu posuzování. Pokud senátora Palase vyšetřovala policie a konstatovala jednoznačný rozpor mezi příjmy a výdaji, pak by z toho pan kolega měl okamžitě vyvodit odpovědnost.“
  • Josef Zahradníček, KSČM: „Není to jenom věcí politické odpovědnosti, ale také morálky a osobní cti.“
  • Jaroslav Borka, KSČM: „Pan senátor, pokud nedovede uspokojivě zdůvodnit svoje příjmy, by měl na svoji funkci skutečně rezignovat. Ale upřímně - na to pravděpodobně nemá dostatek zodpovědnosti a ani odvahy.“
Autor: