Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevytvářejte představu, že jsme bozi

Česko

říká trenér fotbalové Sparty Jozef Chovanec, který před startem ligy jako jediný kouč otevřeně vyhlásil boj o mistrovský titul

PRAHA Tvrdí, že o titul může bojovat až šest týmů, ale největší pozor si na jaře chce dát až na osmou Příbram. Totiž na prvního soupeře.

Trenér fotbalistů Sparty Jozef Chovanec (49) stojí před dnešním startem jarní části ligy před velkou výzvou: vrátit po třech letech mistrovský titul na Letnou.

Obvyklý cíl však tentokrát provázejí neobvyklé okolnosti. Slavii v čele pronásledovatelů vystřídaly týmy jako Jablonec, Ostrava nebo Teplice, které vévodí tabulce.

A právě zápasem Teplic se Spartou v posledním kole by mohl boj o titul vyvrcholit. „Mně by to nevadilo. Bylo by to pikantní pro celou ligu,“ usmívá se Chovanec.

* LN Povězte, co vás těsně před startem ligy nejvíce trápí?

Zranění hráčů. To je zásadní. To, co jsme natrénovali, se teď může úplně rozbít. Když čekám od jarní části sezony tvrdé a nekompromisní boje a můj tým není stoprocentně fit, je to problém.

* LN Vypadáte hodně ustaraně.

To je jasné, není to příjemné. Smutní jsou i samotní hráči. Těžké je to hlavně z psychické stránky.

* LN Navíc se vám herně nevyvedla generálka s Bohemians 1905...

(skočí do řeči) Ale vyvedla, vyvedla. Nevím, za co jsme byli kritizováni. Nerozumím tomu.

* LN Každý přece viděl, že to Spartě na hřišti stále skřípe.

Já ale ani nečekal, že s Bohemians bude naše hra ideální. Není to tak nikdy. Je to soupeř, který nám nesedí. A i proto jsme si ho pozvali, abychom si to vyzkoušeli a další zápasy už byly lepší.

* LN Věříte tomu? Hlavně v ofenzivě se trápíte.

To má logiku. Pokud nenastoupíme v optimální sestavě, nemůže být optimální ani naše hra.

* LN Přes zimu jste přivedl útočníka, krajního záložníka, obránce, ale žádného tvůrce hry, ten vám chybí už dlouho. Proč jste se tedy nezaměřili na něj?

Už po skončení podzimu jsem říkal, že tam máme problém. A zásadní. Ale ti hráči na trhu nejsou. Snažili jsme se, ale třeba Rudolf Skácel se rozhodl jít do zahraničí. S tím nic neuděláme. Problém u nás nastal ve chvíli, kdy Patrik Berger skončil. Počítal jsem s ním.

* LN Mimochodem, bavili jste se s ním už o jeho roli na Letné?

Ještě ne. On se teď věnuje rodině a dává se dohromady. V nejbližších týdnech se určitě potkáme.

* LN Máte v hlavě představu, jak byste ho chtěl využít?

Ne. To nechme na něm. Je to hráč, který si zaslouží respekt a uznání. Direktivních rozhodnutí zažil už dost. Nechme teď Patrika být. Když nám bude chtít něco sdělit, určitě nám to sdělí.

* LN V létě se navíc může stát, že skončí druhá osobnost – Tomáš Řepka. Připravujete se na to?

Odcházet na vrcholu je ideální. Vím to z vlastní zkušenosti. Ale já také skončil – a pak se zase vrátil. Vždy je lepší hrát, dokud to jde. Tomáš s výkonností nemá problém. Proto věřím, že bude pokračovat dál. Počítám s ním i příští rok.

* LN Jenže smlouvu stále nepodepsal. Proč se to tak táhne?

Ale netáhne. Je to stejný rituál rok co rok, jen se o tom nepíše v novinách. U velkých hráčů je tomu potřeba dát ten punc důležitosti, takže to trvá tak o týden déle. Ale na to jsem si už zvykl. (směje se)

* LN Třeba gólmana Kozáčika jste ale za podobné průtahy ostře kritizoval. Nemáte rád, když se kolem hráčů chodí po špičkách?

Proč taky? Mám pocit, že u nás to oproti zahraničí s péčí o hráče přeháníme. Já jim nevyhrožuji, jen chci, aby dodržovali pravidla.

* LN Jste přísnější, než jste býval?

To ne. Hráči naše pravidla znají. Už jim nic nevysvětluji, jen prostě řeknu jméno, kdo končí. Odmítám další diskuse, jsou to přece dospělí lidé. Když někdo nedělá svou práci na sto procent, nemá tady co dělat.

* LN Souvisí to s disciplínou?

Nejenom. Celkově. S výkonností, s prací v tréninku i při zápasech. Nejsem s tím spokojený. Pokud hráč neumí přihrát na pět metrů, nemůže se divit, že na něj zakřičím.

* LN Trestáte hráče pokutami?

Na české hráče neplatí pokuty, ale to, že je posadíte na tribunu. A bez vysvětlování. Je zajímavé, že mají pokaždé nějaký problém, ale jakmile odejdou do zahraničí, čtu rozhovory, jak je to tam super.

* LN Nezahořkl jste po podzimní porážce s Kodaní, která vás připravila o postup v Evropské lize?

Někteří hráči už tehdy chytili hvězdné manýry. Přijela Kodaň, na Letnou přišlo 20 tisíc fanoušků, a oni se na ně vykašlali.

* LN Takže jste jim tu porážku ještě neodpustil?

To nejde. Takové věci neodpouštím. Nikdy. Straší mě to dodnes.

* LN Dokážete si po takové ostudě vůbec představit, že by Sparta na jaře nezískala titul?

Ale i s tímhle si musíte v hlavě pohrávat. Preventivně. Chci pro titul udělat všechno, ale kde je napsané, že my jsme ti nejlepší? Nevytvářejte kolem nás představu, že jsme bozi. Ne, my jsme jen Sparta Praha. Normální ligový tým s velkou tradicí. Ale to je všechno.

***

Fotbal Program prvního jarního kola ligy Dnes 16.00 Sparta Praha -Příbram, Brno - Jablonec, 18.20 Bohemians Praha - Slavia Praha (ČT 4). Zítra 15.00 České Budějovice - Teplice, Jablonec -Bohemians 1905, 17.00 Olomouc -Slovácko, Mladá Boleslav - Kladno. Pondělí 17.30 Plzeň - Baník Ostrava (ČT 2).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!