Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

New York zahrál Severokorejcům

Česko

Při koncertu nejstaršího symfonického orchestru z USA zazněl i Antonín Dvořák.

PCHJONGJANG Než včera večer ve Velkém divadle v Pchjongjangu zazněly první tóny severokorejské hymny, upíraly se všechny oči v sále na nejlepší lóži vyhrazenou pro „drahého vůdce“. Kim Čong-il se však neukázal. Z ulity jej nevylákala ani pro mnohé historická chvíle - ojedinělý koncert Newyorské filharmonie.

Severokorejskou a americkou hymnu, symfonii „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka a další skladby si přímo v sále vyslechlo 2500 členů severokorejské úřednické elity. Mnozí si na obleky připnuli odznak s portrétem zakladatele KLDR Kim Ir-sena, otcem současného vůdce. Živě koncert v hlavním vysílacím čase přenášela severokorejská televize, rádio a zahraniční média, včetně CNN.

Návštěva newyorských filharmoniků v komunistické Severní Koreji je označována za první významnou kulturní výměnu mezi KLDR a USA od Korejské války, která na počátku padesátých let definitivně rozdělila Korejský poloostrov. Koncert byl jakousi „hudební diplomatickou vlaštovkou“. Měl Severokorejcům žijícím v uzavřeném režimu ukázat Spojené státy v jiném světle, než jak jim je líčí oficiální propaganda. Severokorejští představitelé se na příjezd filharmoniků pečlivě připravili. Z ulic dokonce zmizely plakáty obviňující USA z imperialismu a nepřátelství vůči KLDR. Hudebníky pak přivítal bohatý raut a vystoupení severokorejských tanečnic.

Podle agentur bylo publikum z koncertu nadšené. Při uvádění „Američana v Paříži“ od George Gershwina ředitel filharmonie Lorin Maazel řekl, že jednou by mohl někdo napsat i skladbu Američané v Pchjongjangu, za což ho posluchači odměnili potleskem. Koncert pak uzavřela korejská lidová píseň Arirang. Po jejím skončení diváci poděkovali filharmonikům pětiminutovým potleskem vestoje.

Američtí komentátoři doufali, že by koncert mohl zmírnit napětí ve vztazích mezi KLDR a USA. Jejich očekávání však o víkendu zchladila šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Podle ní poslouchání Dvořáka jen těžko změní přístup KLDR při jednáních o ukončení jaderného programu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat