Letošní financování státu New York skončí s deficitem ve výši 13,3 miliardy dolarů. Paterson se proto snaží snižovat veřejné výdaje a zároveň navýšit rozpočtové příjmy.
Navržená daň z obezity má kromě slazených nápojů postihnout i cukrovinky a jiné vysoce kalorické potraviny. Její výše by se měla pohybovat kolem 15 procent a měla by do státní kasy přinést přes 400 milionů dolarů ročně. Paterson uvedl, že při hledání nových zdrojů financování upřednostňuje zavádění dodatečných spotřebních daní na vybrané zboží, mezi kterým figurují i luxusní výrobky, než navyšování daní z příjmů.
Zdanění nealkoholických nápojů, cukrovinek, resp.
pokrmů rychlého občerstvení, není ve Spojených státech ojedinělé. Stát New York se ale může stát průkopníkem v tom, že jeho daňový systém bude rozlišovat dietní a nedietní nápoje. Zdanění by naopak nepodléhaly neslazené nápoje, balená voda a mléko.
Paterson se snaží využít současného tažení proti obezitě, které ve Spojených státech nabývá na intenzitě. Návrh zdanění vysoce kalorických jídel také okamžitě přivítali představitelé zdravotnických organizací. Naopak zástupci asociace výrobců nápojů poukazují na skutečnost, že počty obézních lidí v zemi rostou i přes to, že prodeje vysoce kalorických nápojů stagnují. Vyšší zdanění pro vysoce kalorické potraviny je prosazováno i v některých evropských zemích. Například francouzský parlament v září jednal o možnosti navýšení DPH u tučných jídel z 5,5 procenta na 19,6 procenta. Podobné iniciativy proběhly i ve Velké Británii a Norsku.