Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Next zvýšil zisk, čeká ale horší časy

Česko

LONDÝN Britskému prodejci oděvů Next stoupl ve fiskálním pololetí zisk o sedm procent na 185,5 milionu liber (5,3 miliardy Kč).

„Spotřebitelská recese byla méně extrémní, než řada ekonomů předpovídala. Někteří předpokládali, že katastrofa na finančních trzích povede k podobné krizi i na spotřebitelském trhu. Je to recese, ne Armagedon,“ komentoval výsledky šéf společnosti Simon Wolfson.

Společnost však přesto varovala, že ve druhé polovině roku čeká kvůli méně příznivému počasí a poklesu libry slabší výkon.

Výsledky byly na horním konci odhadů analytiků, kteří očekávali zisk v rozmezí od 177 milionů po 185 milionů liber. Tržby v obchodech otevřených nejméně rok se za šest měsíců do konce července snížily o 1,2 procenta.

„Přestože se ekonomika technicky dostává z recese, nedomníváme se, že by zákazníci měli ve zbývající části roku výrazně měnit své rozhodování,“ uvádí se v prohlášení. Zisk za celý rok by tak měl být zhruba stejný jako loni, kdy činil 429 milionů liber. V druhé polovině roku pak společnost počítá se snížením tržeb o 3,5 procenta až 6,5 procenta.

Společnosti zaměřené na střední vrstvu obyvatelstva, jako je Next a jeho větší konkurent Marks & Spencer, nyní ztrácejí podíl na britském trhu na úkor levnějších konkurentů jako Primark a New Look. Důvodem je recese, která přiměla lidi omezit výdaje a přeorientovat se na levnější značky. Firmy se však snaží zmírnit tento vliv snížením svých nákladů a zásob, napsala agentura Reuters.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Generální finanční ředitelství
rada v Oddělení vyměřovacím a vymáhacím (280586)

Generální finanční ředitelství
Pardubický kraj
nabízený plat: 21 260 - 31 240 Kč