Smlouvu na dobu určitou by akceptovala za všech okolností více než třetina dotázaných a jen kvůli současné ekonomické krizi by na ni přistoupilo 43 procent lidí. S nabídkou na práci na živnostenský list by souhlasila zhruba polovina uchazečů o zaměstnání.
Ochotných stěhovat se za prací kamkoliv v Česku je necelá třetina lidí, naopak stěhovat se kvůli zaměstnání nechce více než 40 procent Čechů.
Ochota stěhovat se za prací se tak prakticky nemění a je stále nižší než ochota dojíždět. Více než 40 procent Čechů by dojíždělo za prací o půl hodiny déle než dosud, dalších 39 procent pak ještě déle.
Za posledních dvanáct měsíců se mzda nezměnila 45 procentům respondentů. Plat vzrostl podle průzkumu u téměř třetiny Čechů a stejnému procentu klesl. Devět procent dotazovaných není ve svém zaměstnání spokojeno a hodlá ho změnit, hned jak se situace na trhu práce zlepší. V hledání práce třetina lidí upřednostňuje výši finančního ohodnocení a stejné množství lidí náplň práce.
Pro uchazeče o zaměstnání v Česku je také důležité, aby se jejich zaměstnavatel choval šetrně k životnímu prostředí nebo přispíval na dobročinné účely. Takto se jich vyjádřilo skoro 70 procent.
Až 71 procent lidí má v plánu v letošním roce požádat zaměstnavatele o zvýšení platu. Naopak 29 procent si o vyšší mzdu letos neřekne. Ukázala to lednová anketa pracovního portálu OnlinePráce, které se zúčastnilo 1480 lidí.
Třetina respondentů přitom uvedla, že o zvýšení platu požádají v případě, že budou schopni prokázat své přínosy pro zaměstnavatele, tedy například přímý podíl na růstu zisku nebo zajištění nových zakázek. Naopak bez ohledu na aktuální finanční výsledky zaměstnavatele si o vyšší mzdu pravidelně říká 38 procent dotázaných a chystají se k tomu i letos.
„Firmy jsou kvůli recesi v oblasti mzdové politiky opatrné, řada z nich nějakým způsobem provázala platy zaměstnanců s hospodářskými výsledky,“ komentovala výsledky Lea Kozáková z portálu OnlinePráce.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy