Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nezaměstnanost na Karlovarsku zachraňují věhlasné firmy

Karlovy Vary  - grandhotel Pupp | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovy Vary - grandhotel Pupp | foto: Shutterstock

KARLOVY VARY Vysoká nezaměstnanost, nejnižší průměrné platy v České republice, absence průmyslu, nedostatečná dopravní infrastruktura, korupce nebo nedostatek zdravotnického personálu. Karlovarský kraj, lázeňské centrum tuzemska, si má opravdu z čeho vybírat.

Ekonomickou situaci momentálně příliš nepozvedávají ani velké lázeňské společnosti, které v kraji působí. Loňské tržby sice nezaznamenaly rapidní propad, udržely se na úrovni roku 2008, návštěvnost se však propadla zhruba o deset procent. Podle zástupců společností nelze ani letos očekávat jakékoliv oživení.

Proti krizi se však snaží bojovat zejména rozsáhlými rekonstrukcemi a zdokonalováním své infrastruktury.

Fakta o kraji

V březnu činila míra nezaměstnanosti v kraji 11,5 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost je na Sokolovsku (13,8 procenta), nejnižší na Chebsku (10,3 procenta).

Průměrná hrubá mzda, která na Karlovarsku činí 19 733 korun, je nejnižší v ČR.

Průmysl na Karlovarsku má podle tržeb nejnižší výkon ve srovnání s ostatními kraji v ČR.

Nezaměstnaných by mělo díky letní sezoně ubývat

Velký vliv na nezaměstnanost v kraji má vysoký podíl sezonních prací. Například v březnu, kdy opět ožívá stavebnictví a turismus, díky tomu klesla míra nezaměstnanosti z 11,8 na 11,5 procenta.

Ani podle informací ředitele úřadu práce v Karlových Varech Kamila Řezníčka nemají od firem ani hospodářské komory žádné další signály o možném propouštění zaměstnanců.

Situaci by mohly zlepšit také rekvalifikační kurzy. Konkrétně v Karlovarském kraji se rapidně zvýšil zájem o řidičské kurzy. Žádané jsou také kurzy práce na počítači, kadeřnických nebo pedikurních služeb.

Infografika - Karlovarský kraj 01

Asi nejsilnějším paradoxem Karlovarska je v kontrastu k vysoké nezaměstnanosti žalostný nedostatek zdravotního personálu. Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák řekl nedávno ČTK, že v nemocnicích v Karlových Varech, Chebu a v Sokolově chybí desítky pracovníků zdravotního personálu, zejména s odborností.

Přitom koncem dubna byla v areálu karlovarské nemocnice zahájena stavba pavilonu akutní medicíny za téměř 600 milionů korun.

Nedostatek průmyslu vyvažují slavná jména

Míru nezaměstnanosti zde zvyšuje také fakt, že na Karlovarsku, vyjma Sokolovské uhelné a chemičky v Sokolově, prakticky chybí průmysl. Ve srovnání s ostatními kraji České republiky se tak stala průmyslová aktivita tohoto kraje za loňský rok nejméně výkonnou.

Infografika - Karlovarský kraj 02

Nejvýznamnějšími firmami, které hýbou ekonomikou i reputací kraje, jsou výrobce minerální vody Mattoni, výrobce bylinného likéru Becherovka, výrobci hudebních nástrojů značek Amati a Strunal nebo sklárna Moser.

Volební speciál - Karlovarský kraj

Věhlasnost celému Karlovarskému kraji významně přidává také mezinárodní filmový festival, který se každoročně koná v Karlových Varech. Letos se zaplní kinosály ve dnech 2. až 10. července.
Rozpočet festivalu se již několik let nemění, činí zhruba 140 milionů korun.

Další díl, tentokrát o kraji Vysočina, čtěte v úterý 11. května v deníku

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!