Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezaměstnanost v Česku výrazně stoupne

Česko

  8:14
PRAHA - Tento měsíc přijde o práci až 30 000 lidí a nezaměstnanost se tak zvýší zhruba na 6,5 procenta. Snížením poptávky trpí nejen firmy, které se s problémy potýkají dlouhodobě, ale i donedávna zdravé a prosperující podniky.

Krize průmyslu v České republice zasáhla především automobilový průmysl. Pocítila to i mladoboleslavská Škoda. foto: ČTK

Nejnověji rozšířila řady propouštějících firem frýdecko-místecká textilka Slezan, která plánuje kvůli nedostatku zakázek propustit zhruba 270 zaměstnanců. Tento měsíc oznámil i lesnický gigant CE Wood. že hromadně propustí všech více než 2000 lidí. Výpovědi se tento týden dočká i dalších přibližně 1100 zaměstnanců firmy Karlovarský porcelán. To jen výběr z mnoha ohlášených propouštění za poslední dva měsíce.

Mnoho postižených oborů jako skláři, porcelánky, textilky či výrobci obuvi má problémy dlouhodobě a dopady světové finanční krize jejich pád jen uspíšily. Další trpí „jen“ snížením poptávky. „Nejvíce budou postiženy exportně orientovaná odvětví, nejprve ve zpracovatelském průmyslu a následně i ve službách,“ řekl Petr Zahradník, analytik České spořitelny.

Nejvíce lidí odejde z automobilového průmyslu
Klasickým příkladem ohroženého odvětví, které na sebe nabaluje další, je automobilový průmysl. Po automobilkách se na řadu dostávají jejich dodavatelé - výrobci komponentů, strojírenský a chemický průmysl, zpracovatelé kovu a výrobci plastů. Postižena budou i navazující odvětví ze sektoru služeb, například finanční zprostředkovatelé či autodopravci.

Ti se například ještě loni v říjnu potýkali s nedostatkem řidičů. Tehdy sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia evidovalo na 600 volných pracovních míst, teď odhaduje, že bez práce je kolem 10 až 15 tisíc řidičů.

Případy hromadného propouštění v ČR Největší počet lidí odejde z automobilového průmyslu. Výrobce aut by do poloviny letošního roku mělo opustit celkem více než 13 500 lidí. Kolem 2 000 lidí propustí i lesnická firma CE WOOD, sklářská firma BCT a keramička Porcela Plus. Dalších až 800 lidí propustí i strojírensko metalurgická firmu Unex a kolem 600 lidí opustí kopřivnickou Tatru.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!