Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezaměstnanost v Česku výrazně stoupne

Česko

  8:14
PRAHA - Tento měsíc přijde o práci až 30 000 lidí a nezaměstnanost se tak zvýší zhruba na 6,5 procenta. Snížením poptávky trpí nejen firmy, které se s problémy potýkají dlouhodobě, ale i donedávna zdravé a prosperující podniky.

Krize průmyslu v České republice zasáhla především automobilový průmysl. Pocítila to i mladoboleslavská Škoda. foto: ČTK

Nejnověji rozšířila řady propouštějících firem frýdecko-místecká textilka Slezan, která plánuje kvůli nedostatku zakázek propustit zhruba 270 zaměstnanců. Tento měsíc oznámil i lesnický gigant CE Wood. že hromadně propustí všech více než 2000 lidí. Výpovědi se tento týden dočká i dalších přibližně 1100 zaměstnanců firmy Karlovarský porcelán. To jen výběr z mnoha ohlášených propouštění za poslední dva měsíce.

Mnoho postižených oborů jako skláři, porcelánky, textilky či výrobci obuvi má problémy dlouhodobě a dopady světové finanční krize jejich pád jen uspíšily. Další trpí „jen“ snížením poptávky. „Nejvíce budou postiženy exportně orientovaná odvětví, nejprve ve zpracovatelském průmyslu a následně i ve službách,“ řekl Petr Zahradník, analytik České spořitelny.

Nejvíce lidí odejde z automobilového průmyslu
Klasickým příkladem ohroženého odvětví, které na sebe nabaluje další, je automobilový průmysl. Po automobilkách se na řadu dostávají jejich dodavatelé - výrobci komponentů, strojírenský a chemický průmysl, zpracovatelé kovu a výrobci plastů. Postižena budou i navazující odvětví ze sektoru služeb, například finanční zprostředkovatelé či autodopravci.

Ti se například ještě loni v říjnu potýkali s nedostatkem řidičů. Tehdy sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia evidovalo na 600 volných pracovních míst, teď odhaduje, že bez práce je kolem 10 až 15 tisíc řidičů.

Případy hromadného propouštění v ČR Největší počet lidí odejde z automobilového průmyslu. Výrobce aut by do poloviny letošního roku mělo opustit celkem více než 13 500 lidí. Kolem 2 000 lidí propustí i lesnická firma CE WOOD, sklářská firma BCT a keramička Porcela Plus. Dalších až 800 lidí propustí i strojírensko metalurgická firmu Unex a kolem 600 lidí opustí kopřivnickou Tatru.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat