Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nezařazení poslanci mohou rozhodnout. Rusnoka zatím nechtějí

Česko

  17:15
PRAHA - Premiér Jiří Rusnok v neděli sebevědomě prohlásil, že věří, že jeho vláda při středečním hlasování důvěru dostane. Zatím však není jasné, jak to udělá. Pokud do práce přijdou všichni poslanci ODS, TOP 09 a LIDEM a budou hlasovat tak, jak avizují šéfové jejich klubů, nebude to stačit.

Premiér Jiří Rusnok po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. foto: ČTK

Do středečního hlasování poslanců se bude stále přepočítávat, kolik hlasů bude třeba, aby Rusnokův kabinet dostal ve sněmovně podporu. Je možné, že hlavní úlohu nakonec sehrají nezařazení poslanci.

K TÉMATU:

Přehled postojů nezařazených poslanců k Rusnokově kabinetu:

Předseda Hnutí pro sport a zdraví Josef Dobeš.

Josef Dobeš (Hnutí pro sport, exministr školství za VV): "Podpořím vládu Jiřího Rusnoka." Dobeš ocenil program vlády pro školství, zmínil strategii podpory sportu a podporu. S ministrem školství Daliborem Štysem ještě bude mluvit o penězích na platy učitelů.

Michal Doktor

Michal Doktor (Jihočeši 2012, dříve ODS): "Ve středu budu. Budu hlasovat proti." 

Předseda strany Národní socialisté - levice 21. století Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek(NS-LEV 21): "Budu hlasovat proti důvěře Zemanově vládě, ne Rusnokově vládě." Rusnoka označil za 'přidržtašku' prezidenta Miloše Zemana.

Jana Suchá (vlevo)

Jana Suchá (dříve VV a LIDEM): "Jednání se zúčastním, vládu nepodpořím. Neřeším program vlády, neřeším osoby ve vládě, řeším čistě otázku principu, protože mi jde o zachování parlamentní demokracie, nikoli o průchod, řekněme, prezidentské diktatury v uvozovkách, nechci to nazývat až takhle silně. Parlament by se měl semknout a vymezit se, protože obávám se, že tady prezident zneužívá své postavení." 

Jaroslav Škárka

Jaroslav Škárka (dříve VV): "Přes víkend jsem studoval programové prohlášení. Dělám si pomaličku jasno. Už u mě převažuje jedna z variant. Jak budu hlasovat ve středu, sdělím až přímo před hlasováním." 

Martin Vacek

Martin Vacek (dříve VV): "Vládu Jiřího Rusnoka a její programové prohlášení svým hlasem nepodpořím." Kabinet podle něho předložil programové prohlášení pozdě; jde podle Vacka o souhrn přání a cílů, nikoli dokument o tom, jaké kroky chce vláda učinit a jak jich fakticky dosáhnout. "Protože předložené vládní prohlášení, dle mého názoru, jasně negarantuje, jak konkrétně chce vláda navázat na trend snižování nezaměstnanosti, podporu podnikání - zejména drobných živnostníků, a jak přesně to chce zabezpečit, není předložené prohlášení dokumentem, který mne přesvědčil." 

Radim Vysloužil

Radim Vysloužil (dříve VV): "Nepodpořím Rusnokovu vládu a budu hlasovat proti. Když je v Poslanecké sněmovně sto jednička (podpisy 101 poslanců pro Miroslavu Němcovou z ODS jako premiérku), není důvod, proč podporovat tuhle úřednickou vládu."

Výroky Radima Fialy (hnutí Úsvit, dříve ODS) a Kristýny Kočí (dříve VV) se zatím nepodařilo získat. 

Anketa

Kdybyste byli poslanci, dali byste důvěru Rusnokově vládě?

ANO 101
NE 322
Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...