Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejasnost kolem klíčových posudků? Pro norský úřad je psali partneři, tvrdí právník

Eva Michaláková, matka dvou synů odebraných v Norsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Michaláková, matka dvou synů odebraných v Norsku | foto: ČTReprofoto

PRAHA Mluvíme o posudcích, které rozhodly, že Češka Eva Michaláková nedostane zpět do péče své dva syny. A to i přesto, že se policejní vyšetřování podezření na násilí a sexuální zneužívání v rodině nepotvrdilo. Právník matky Pavel Hasenkopf nyní upozornil, že dokumenty, které byly stěžejní pro rozhodnutí soudu, napsali znalci, kteří žijí v partnerském vztahu.

Posudek, který si norská Komise pro sociálně-právní ochranu dětí nechala vypracovat v srpnu roku 2011, napsali psychologové Ida Brandtzaegová a Stig Torsteinson, kteří s Úřadem na ochranu dětí spolupracují. Jak na své Facebookové stránce upozornil právník Michalákové Pavel Hasenkopf, znalci jsou ovšem životní partneři.

K TÉMATU:

Posudky Brandtzaegové a Torsteinsona byly pro vývoj případu klíčové. Přestože oba psychologové posuzovali stav obou synů až poté, co je sociální úřad svěřil pěstounům, děti nedoporučili vrátit k matce. V biologické rodině prý často čelily násilí i psychickému nátlaku. Na základě tohoto posudku soud rozhodl, že matka může děti vídat na dvě hodiny dvakrát do roka

„Ida Brandtzæegová a Stig Torsteinson - posudky těchto dvou psychologů, zcela jistě nezávisle zpracované, byly klíčové pro potvrzení umístění Denise a Davida do pěstounské péče. Zřejmě ho jeden psal v ložnici a druhá v kuchyni a poctivě od sebe neopisovali,“ uvedl advokát. Zároveň sdílel fotografii profilu Idy Brandtzæegové, která na sociální síti v kolonce „Vztah“ označila Stig Torsteinsona za svého partnera.

„Ida Brandtzæegová a Stig Torsteinson - posudky těchto dvou psychologů,...

Poukázáním na partnerský vztah znalců chce Hasenkopf nejspíš zpochybnit důvěryhodnost posudků. Server Lidovky.cz se snažil právníka kontaktovat, ten má však nedostupný telefon. Ze sociální sítě také vyplývá, že se dvojice dala dohromady 16. února 2011. Posudek zpracovávali v srpnu téhož roku, a to po čtyřměsíčním pozorování.

Poukázáním na partnerský vztah znalců chce Hasenkopf nejspíš zpochybnit...

Norská služba později podmínky schůzek matky a synů zpřísnila. Z původních dvou dvouhodinových setkání ročně má nyní Michaláková nárok syny vidět jen na patnáct minut dvakrát do roka. Na schůzkách musí mluvit jen norsky a sama od sebe nesmí děti obejmout.

Kauzu bude také po nátlaku české vlády i Evropského parlamentu projednávat norský parlament. Případ navrhne projednat tamní vládní strana Progress Party, která má na starosti ochranu dětí.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!