Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezdařená operace Orlí spár

Česko

Vojenský pokus americké armády o záchranu rukojmí skončil smrtí osmi vojáků

WASHINGTON/PRAHA Téměř bezprostředně poté, co Íránci zadrželi 52 rukojmí na půdě americké ambasády v Teheránu, začali Američané spřádat plán na jejich vojenskou záchranu. Akce však skončila úplným nezdarem.

Operaci Orlí spár (Eagle Claw) s cílem osvobodit rukojmí nacvičovali členové speciálních amerických jednotek Delta Force několik měsíců. Samotná akce vypukla v noci z 24. na 25. dubna 1980, kdy z letadlové lodi Nimtz odstartovalo osm vrtulníků RH-53D americké námořní pěchoty. Na utajeném místě v poušti se měli vojáci setkat se členy speciálních jednotek, kteří přiletěli ve vrtulnících C-130. Část strojů přivážela zásobu paliva. V natankovaných strojích se pak členové Delta Force měli přesunout na místo blíže Teheránu, odkud měli druhou noc pomocí automobilů přejet k ambasádě a vysvobodit rukojmí. Vrátit se měli s helikoptérami, které by mezitím přistály na nedalekém stadionu.

Akce však skončila ještě dříve, než se naplno rozjela. Helikoptéry se chvíli po startu dostaly do potíží. Dvě z nich se porouchaly následkem písečné bouře a další nezvládla přistávací manévr. Navíc se jeden ze strojů srazil se zásobovacím vrtulníkem C-130, což se stalo osudným osmi americkým vojákům. Vše ztroskotalo nejen na špatném počasí, ale také na nedotažených plánech, jak nedávno vzpomínal jeden z účastníků operace David Ziegler, který letěl v jednom ze zásobovacích letadel. V případě, že by došlo k sestřelení jeho stroje, měl následující instrukce: „Náš základní plán bylo nechat se zajmout jakýmkoli státem a doufat, že nás zachrání naše ambasáda,“ líčil.

Ziegler nejprve dostal nařízení přeletět nad Íránem ze strany Saúdské Arábie. Zrovna ale seděl na základně v Egyptě, když se plán změnil. „Bylo nám řečeno, že pokud se o tom saúdskoarabská vládá dozví, sestřelí nás,“ líčil Ziegler. Zamířil tedy přes Rudé moře a proletěl těsně nad Etiopií a Jemenem. „Ale plán přistát kdekoli, než mě zachrání ambasáda, není plán,“ kritizoval instrukce další z pamětníků Billy Batson. Všechny manévry navíc probíhaly v naprosté tmě. „Nevěděl jste kdo, kde ani kdy. Nevěděl jsem, kam máme namířeno. Jediným vodítkem pro mě byla základna Mendenhall v Anglii,“ dodal Ziegler. Manželkám a rodinám vojáků bylo kvůli utajení řečeno, že jsou vojáci v Anglii, ale jak poznamenal Ziegler - jejich opálení ze dní strávených v Egyptě vyprávělo jinačí příběh.

Poté, co Íránci operaci odhalili, rozdělili rukojmí a rozvezli je na různá tajná místa v zemi, aby zabránili případným dalším pokusům o jejich záchranu. Neúspěch americké armády slavily v Teheránu tisíce lidí. Světová veřejnost se o celém pokusu dověděla až po jeho skončení z úst amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který vzal celý debakl na sebe. Evropští státníci byli překvapeni a šokováni tím, že celou věc předem nekonzultoval se svými spojenci.

Rukojmí byla nakonec osvobozena nikoli pomocí síly, ale díky diplomatickému vyjednávání.

***

Prohra USA

Tragická operace Při akci Orlí spár přišli členové jednotek Delta Force o osm členů (na snímku jejich památník). Tehdejší americký ministr zahraničí Cyrus Vance pak na protest proti akci rezignoval.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!