Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové zjištění: elitní policista Švábenský odsouzený za korupci nezemřel v cele

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Reprofoto

PRAHA Bývalý elitní policista Stanislav Švábenský podle policie nezemřel za mřížemi. Původní informace zveřejněné krátce po jeho smrti mluvily o údajné sebevraždě ve vězení. Podle zjištění serveru Lidovky.cz však čerstvě odsouzený Švábenský ještě nenastoupil do výkonu trestu a v době smrti nebyl ani ve vazbě.

Ani smrt neudělala tečku nad podivným příběhem muže, který kdysi chytal zločince jako člen elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jak ukázalo pátrání serveru Lidovky.cz, nezemřel expolicista Švábenský ve vězení, jak ve čtvrtek odpoledne napsaly Novinky.cz. 

Smrt Švábenského

Zprávu o údajné sebevraždě v blíže nespecifikovaném vězení přinesl ve čtvrtek server Novinky.cz. Informaci poté převzala i agentura ČTK a následně řada zpravodajských portálů, včetně serveru Lidovky.cz.

Byť se policie zdráhá zveřejnit detaily o jeho smrti, podařilo se serveru Lidovky.cz vyvrátit, že by údajnou sebevraždu spáchal za mřížemi. Totiž: Švábenský byl sice ve středu pravomocně odsouzený na šest let za přijímání úplatku, podvod a zneužití pravomocí, jenže v té době byl na svobodě. Je tak zřejmé, že „výzva k nastoupení trestu“ nemohla být ještě ani napsaná, natož aby si ji bývalý detektiv převzal či do káznice dokonce nastoupil. 

„To, co se všude uvádí, tedy že zemřel ve věznici, není pravda. Chvíli přeci trvá, než rozsudek nabude právní moci a než je vyhotovený příkaz k nástupu do výkonu trestu,“ potvrdila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jihomoravského kraje Petra Ledabylová s tím, že Švábenský do vězení ještě nenastoupil. A nebyl v té době ani ve vazební věznici. 

„Ke smrti nemůžu vůbec nic říct, protože jmenovaný se ve výkonu trestu ani ve vazbě nenecházel,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby Hana Löffelmannová.

Také bývalý obhájce Švábenského Zdeněk Bičan zpochybnil verzi příběhu o sebevraždě za mřížemi. „Nevím o jeho smrti nic bližšího. Jen to, co se píše, je celkem hrůza. Nic neodpovídá pravdě. Je to úplně mimo,“ uvedl pro Lidovky.cz advokát.

Bývalý elitní policista v minulosti jako první poukázal na nekalé praktiky Toflova gangu. Podle soudu však v jiné kauze inkasoval za vynášení informací z protimafiánského útvaru statisíce a auto od podnikatele Jana Švédíka. Právě za to dostal šestiletý trest, který však už nenastoupí.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...